5 wyjątkowych roślin wieloletnich na działkę i do ogrodu

5 wyjatkowych roslin wieloletnich na dzialke i do ogrodu
Wieloletnie byliny są optymalnymi kwiatami do ogrodu. Są odporne na zimno, nie trzeba ich sadzić w każdym sezonie i są łatwe w pielęgnacji.

Zalety wieloletnich kwiatów

Wśród bylin rozróżniamy różne typy zarówno pod względem wysokości, czasu kwitnienia, jak i tolerancji gleby. Z olbrzymiej liczby gatunków można stworzyć piękną kompozycję lub kwietnik, który w razie potrzeby można uzupełnić rocznymi kwiatami i ziołami ozdobnymi. Cóż może być piękniejszego niż kwiaty wieloletnie ogrodowe, które kwitną przez całe lato.

Byliny wieloletnie można podzielić na trzy grupy według wysokości: niskie do 50 cm; średnia wysokość od 50 do 80 cm; wysoki, od metra wzwyż. Istnieją też byliny pnące. Zwykle służą do dekoracji elewacji domków ogrodowych, maskują budynki gospodarcze, nieatrakcyjny rodzaj płotów. Nisko rosnące wieloletnie kwiaty są używane na przedpola, obramowania, dekoracje kwietników. Kiedy rosną razem z wyższymi okazami, należy zadbać o to, aby ich wzrost nie był przez nie hamowany.

Lilia drzewiasta

Lilia drzewiasta może być sadzona w ostatnich dniach września lub w pierwszych dniach października. Wiosną można sadzić tylko odmiany i gatunki późno kwitnące. Kwitnie latem i jesienią. Lubi miejsce zacienione lub słoneczne (w zależności bezpośrednio od rodzaju). Glebę należy systematycznie i umiarkowanie nawilżać. Od czerwca do połowy lipca, a nawet pod koniec kwitnienia obficie podlewać. Lilie rzadko rosną z nasion. Najczęściej rozmnażane są przez łuski, podział gniazd, cebulki, a także sadzonki liści i łodyg. W warunkach naturalnych występuje około 80 gatunków lilii.

Altówka

Krzew ma tylko 15-20 cm wysokości, ale różnorodność odcieni i jaskrawe nasycone kolory sprawiają, że altówka jest najpopularniejszą byliną wśród ogrodników i hodowców kwiatów. Ten jasny kwiat kwitnie przez całe lato. Bratki zaczynają kwitnąć pod koniec kwietnia. Najważniejsze jest, aby usunąć zwiędłe kwiaty przed zimą.

Barwinek

Te wieloletnie kwiaty ogrodowe mają niebieskie lub różowe kwiaty. Pną się wysoko i kwitną od początku do końca lata. Mogą uzupełnić każdą wykwintną kompozycję.

Len wielkokwiatowy

Delikatny, piękny kwiat o wysokości do 50 cm. Chętnie współwystępuje z wieloma kwiatami, tworząc z nimi piękne kompozycje. Kwitnie prawie przez całe lato.

Floksy

Kwitnący przez całe lato floks cieszy oko bogactwem kolorów. Te wieloletnie kwiaty o wysokości do 30 cm łączy się z trawami ozdobnymi i innymi kwiatami. Piękne, pachnące floksy zachwycą cię swoim pięknem, a dodatkowo są niezwykle wdzięczne w codziennej pielęgnacji.

About The Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *