Aranżacja Małej Kuchni

Mała kuchnia to duże wyzwanie. Jak sobie z nim poradzić?

Spread the love

Małe wnętrza wymagają szczególnej kreatywności przy aranżacji. W takim przypadku liczy się każdy dodatkowy centymetr powierzchni, więc trzeba się trochę nagimnastykować przy wyborze dodatków i wystroju.

Są metody, które sprawią, że nawet najmniejsze wnętrze będzie wyglądało efektownie, modnie i nowocześnie, a jednocześnie nie straci na funkcjonalności. 

Kolor ścian, mebli i dodatków

Kolor ścian, mebli i dodatków
Kolor ścian, mebli i dodatków

Kolor odgrywa kluczowa role, jeśli chodzi o aranżacje małych pomieszczeń. To oczywiste, że jasne, świetliste kolory sprawiają wrażenie przestronności i jasności. Pomieszczenie wydaje się większe niż jest w rzeczywistości. Białe czy jasno szare tło stanowi też idealną ramę dla wyposażenia. W przypadku małych wnętrz trzeba dokonać selekcji mebli, dlatego te, które już wybierzemy, powinny być odpowiednio wyeksponowane.

Jeśli chcemy wprowadzić do wystroju nieco koloru, to właśnie dodatki są najlepszym materiałem do przemycenia intensywnych barw. W małych pomieszczeniach dobrze tez jest zrezygnować z wszelkich firanek czy ciężkich zasłon, które dodatkowo obciążają optycznie wnętrze i zabierają przestrzeń.

Aranżacja małej kuchni

Aranżacja małej kuchni
Aranżacja małej kuchni

Aranżacja małej kuchni jest szczególnie trudna, bo bardzo trudno wybrać meble, które będą na tyle małe, aby zmieścić się w niewielkim pomieszczeniu, a jednocześnie pomieszczą wszystkie niezbędne kuchenne akcesoria i sprzęty. Skrajnym przykładem jest mała kuchnia w bloku, której urządzenie jest prawdziwym architektonicznym wyzwaniem. Ale i tutaj wystarczy trzymać się kilku zasad, aby kuchnia stanowiła miejsce idealne i i inspirujące do kulinarnych dokonań. Meble kuchenne do małej kuchni powinno się przed wszystkim wybierać z rozsądkiem. Nawet jeśli podobają nam się piękne, monochromatyczne, zabudowane pod sam sufit kuchnie, musimy zrezygnować z tego typy rozwiązań. Wysokie i masywne meble są bardzo ciężkie i przytłaczające, a małe pomieszczenie wymaga lekkości, aby zyskać na optycznej przestronności. Dlatego należałoby zupełnie zrezygnować z mebli górnych, które są wysokie do sufitu, a wybrać lekkie meble o szklanym wykończeniu.

Mała kuchnia
Mała kuchnia

Najlepiej, jeśli będą to regały i półki z matowym przeszkleniem. Bo szkło dodaje lekkości i głębi, dzięki której nasza kuchnia wyda się większa i bardziej przytulna. Niska zabudowa idealnie sprawdza się w małym pomieszczeniu. Dobrze też wybrać takie meble, które maja prowadnice luz zamknięcia w formie żaluzji. Ponieważ system skrzydłowy zdecydowanie utrudnia prace w małej kuchni.Aby meble pomieściły wszystkie niezbędne w kuchni sprzęty, akcesoria i zapasy, warto zainwestować w dodatkowe małe półeczki nad blatami można na nich ustawić kubki, filiżanki i np. przyprawy, czy pojemniki z kawą i herbatą. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tracimy powierzchni roboczej, a mamy dodatkowe miejsce na przechowywanie.

Sprawdzą się również wszelkiego rodzaju szafeczki, czy dodatkowe półki ruchome, lub na kółkach. Można je łatwo przesuwać i schować. Dobrze też przedłużyć blat, aby móc przy pod nim umieścić dodatkowe półeczki. Blat jest w ogóle bardzo ważny, bo w małej kuchni czasem nie ma miejsca na stół.Napiszcie w komentarzu czy również macie problem z urządzeniem małej kuchni w swoim mieszkaniu.

Źródło:

  1. http://www.pytanienasniadanie.tvp.pl/20040002/jak-urzadzic-mala-kuchnie
  2. http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/56,35612,16186104,Kuchnie_w_blokach_z_wielkiej_plyty__W
Zobacz koniecznie!
Czy aranżacja kuchni może sprawić wiele problemów?
Mała kuchnia to duże wyzwanie. Jak sobie z nim poradzić? 2020

Urządzenie tak ważnego pomieszczenia, jakim jest kuchnia, może każdemu z nas sprawić sporo problemów. Dlaczego? Aranżacja kuchni Czy aranżacja kuchni może sprawić [WIĘCEJ]

Bateria kuchenna – czyli niedoceniany pomocnik
Mała kuchnia to duże wyzwanie. Jak sobie z nim poradzić? 2020

Mimo, że na przestrzeni ostatnich kilku lat Polacy nauczyli się oszczędzać wodę, to wciąż zużywamy jej bardzo dużo. Wszelkiego rodzaju sprzęty typu [WIĘCEJ]

Kuchnia nowoczesna czy nieco sentymentalna? Małe rozterki wielkiej sprawy
Mała kuchnia to duże wyzwanie. Jak sobie z nim poradzić? 2020

Nadeszły czasy, kiedy to wystrój wnętrz staje się coraz bardziej stonowany. Nazwała bym to nawet stylem retro, czy też rustykalnym. Stawiamy na [WIĘCEJ]

Cześć! Jestem jednym z redaktorów strony Mieszkanie Plus. Z wykształcenia i zawodu projektuję wnętrza. Uwielbiałam aranżować małe, trudne do zagospodarowania mieszkania. Aktualnie mieszkam w Łodzi, ale moim rodzinnym miastem są Katowice. Rocznik 1988. Jeśli chcesz możesz mnie obserwować na Facebooku, Twitterze lub Medium.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *