Mata wiklinowa – ozdoba w ogrodzie, w domu i na balkonie

Wiklina jest coraz chętniej wykorzystywanym surowcem, nic jednak dziwnego – jest dekoracyjna i ekologiczna. Akcesoria z niej wykonane zastosujesz jako ozdobę. Na przykład mata wiklinowa sprawdzi się nie tylko w ogrodzie, ale także w domu i na balkonie.

Jak powstają maty wiklinowe?

W Polsce nie brakuje terenów, gdzie rosną wierzby. Wystarczy wspomnieć o Podkarpaciu. Maty wiklinowe wyplata się właśnie z długich i prostych gałązek wierzbowych. Do tej pracy wykorzystuje się świeżo ścięte pędy, które nie zostały poddane procesowi moczenia ani usuwania kory. To sprawia, że wiklina ma bardziej naturalny wygląd. 

W późniejszym etapie produkcji mat wiklinowych używa się specjalistycznych maszyn, które docinają gałązki i mocują je ze sobą za pomocą metalowych drutów.

Taka naturalna dekoracja sprawdzi się zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Będzie pasowała do wnętrz rustykalnych i tych utrzymanych w naturalnej stylistyce. 

Gdzie sprawdzą się maty wiklinowe?

Jak już wspomnieliśmy, maty wiklinowe sprawdzą się w wielu aranżacjach. Wykorzystasz je w domu, na balkonie i w ogrodzie. 

Maty wiklinowe w domu

Mata wiklinowa jest niezastąpioną ozdobą w domu. Zakryjesz nią na przykład grzejniki lub te miejsca, których akurat nie chcesz eksponować. Wiklina nadaje wnętrzu przytulności. Dobrze wygląda nie tylko w stylistyce rustykalnej, ale także naturalnej i minimalistycznej. 

Jeśli chcesz stworzyć we wnętrzu sielski klimat, mata wiklinowa będzie idealną dekoracją. 

Maty wiklinowe w ogrodzie

Gdy przymocujesz maty wiklinowe do ogrodzenia, osłonisz posesję przed wzrokiem niepowołanych osób. Mata wiklinowa przyda się także do tłumienia hałasów dobiegających z ulicy, zwłaszcza jeśli marzysz o kameralnym i spokojnym zakątku. 

Latem mata wiklinowa daje upragniony cień, natomiast późną jesienią i zimą może służyć do okrywania krzewów i kwiatów. 

Maty z wikliny użyjesz także w altanie. Osłoni Cię przed wiatrem i sprawi, że długie godziny w gronie najbliższych będą jeszcze przyjemniejsze niż do tej pory. 

Matę wiklinową wykorzystasz w ogrodzie do osłaniania tych miejsc, które są mało estetyczne. Mogą to być na przykład pojemniki na śmieci lub kompostowniki. 

Mata wiklinowa na balkonie

Matą wiklinowa osłonisz balkon przed wiatrem i wścibskimi spojrzeniami przechodniów. Przymocowana do barierki wytłumi również hałasy z ulicy. Dzięki niej zaaranżujesz klimatyczny kącik, wprost idealny, aby spędzać tam letnie, leniwe popołudnia. 

Mata wiklinowa – czym się charakteryzuje?

Nie dziwi nas, że obecnie wiele osób chętnie sięga po akcesoria z wikliny. Jest to surowiec naturalny, a więc w pełni ekologiczny. Jego cechą charakterystyczną jest trwałość oraz wytrzymałość. Mata wiklinowa może służyć przez wiele lat, nie jest też podatna na działanie takich czynników atmosferycznych jak śnieg, deszcz i wiatr. Maty z wikliny są również giętkie i elastyczne. Nie ulegają skruszeniu, a specjalna impregnacja sprawia, że nie nasiąkają wilgocią. 

Kolorystyka mat wiklinowych świetnie nadaje się do ogrodu – bardzo ładnie współgra z barwą roślin i kwiatów. Dobrze łączy się też z innymi elementami drewnianymi. 

Matę z wikliny zastosujesz według własnego uznania. Wybierz tylko tę od uznanego, polskiego producenta.

Cześć! Jestem jednym z redaktorów strony Mieszkanie Plus. Aktualnie łączę dwie pasje - projektowanie wnętrz i szukanie odpowiedzi na trudne pytania. Obecnie mieszkam w Łodzi, ale moim rodzinnym miastem są Katowice. Rocznik 1988. Jeśli chcesz możesz mnie obserwować na Facebooku, Twitterze lub Medium.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *