Mata wiklinowa – ozdoba w ogrodzie, w domu i na balkonie

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Wiklina jest coraz chętniej wykorzystywanym surowcem, nic jednak dziwnego – jest dekoracyjna i ekologiczna. Akcesoria z niej wykonane zastosujesz jako ozdobę. Na przykład mata wiklinowa sprawdzi się nie tylko w ogrodzie, ale także w domu i na balkonie.

Jak powstają maty wiklinowe?

W Polsce nie brakuje terenów, gdzie rosną wierzby. Wystarczy wspomnieć o Podkarpaciu. Maty wiklinowe wyplata się właśnie z długich i prostych gałązek wierzbowych. Do tej pracy wykorzystuje się świeżo ścięte pędy, które nie zostały poddane procesowi moczenia ani usuwania kory. To sprawia, że wiklina ma bardziej naturalny wygląd. 

W późniejszym etapie produkcji mat wiklinowych używa się specjalistycznych maszyn, które docinają gałązki i mocują je ze sobą za pomocą metalowych drutów.

Taka naturalna dekoracja sprawdzi się zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Będzie pasowała do wnętrz rustykalnych i tych utrzymanych w naturalnej stylistyce. 

Gdzie sprawdzą się maty wiklinowe?

Jak już wspomnieliśmy, maty wiklinowe sprawdzą się w wielu aranżacjach. Wykorzystasz je w domu, na balkonie i w ogrodzie. 

Maty wiklinowe w domu

Mata wiklinowa jest niezastąpioną ozdobą w domu. Zakryjesz nią na przykład grzejniki lub te miejsca, których akurat nie chcesz eksponować. Wiklina nadaje wnętrzu przytulności. Dobrze wygląda nie tylko w stylistyce rustykalnej, ale także naturalnej i minimalistycznej. 

Jeśli chcesz stworzyć we wnętrzu sielski klimat, mata wiklinowa będzie idealną dekoracją. 

Maty wiklinowe w ogrodzie

Gdy przymocujesz maty wiklinowe do ogrodzenia, osłonisz posesję przed wzrokiem niepowołanych osób. Mata wiklinowa przyda się także do tłumienia hałasów dobiegających z ulicy, zwłaszcza jeśli marzysz o kameralnym i spokojnym zakątku. 

Latem mata wiklinowa daje upragniony cień, natomiast późną jesienią i zimą może służyć do okrywania krzewów i kwiatów. 

Maty z wikliny użyjesz także w altanie. Osłoni Cię przed wiatrem i sprawi, że długie godziny w gronie najbliższych będą jeszcze przyjemniejsze niż do tej pory. 

Matę wiklinową wykorzystasz w ogrodzie do osłaniania tych miejsc, które są mało estetyczne. Mogą to być na przykład pojemniki na śmieci lub kompostowniki. 

Mata wiklinowa na balkonie

Matą wiklinowa osłonisz balkon przed wiatrem i wścibskimi spojrzeniami przechodniów. Przymocowana do barierki wytłumi również hałasy z ulicy. Dzięki niej zaaranżujesz klimatyczny kącik, wprost idealny, aby spędzać tam letnie, leniwe popołudnia. 

Mata wiklinowa – czym się charakteryzuje?

Nie dziwi nas, że obecnie wiele osób chętnie sięga po akcesoria z wikliny. Jest to surowiec naturalny, a więc w pełni ekologiczny. Jego cechą charakterystyczną jest trwałość oraz wytrzymałość. Mata wiklinowa może służyć przez wiele lat, nie jest też podatna na działanie takich czynników atmosferycznych jak śnieg, deszcz i wiatr. Maty z wikliny są również giętkie i elastyczne. Nie ulegają skruszeniu, a specjalna impregnacja sprawia, że nie nasiąkają wilgocią. 

Kolorystyka mat wiklinowych świetnie nadaje się do ogrodu – bardzo ładnie współgra z barwą roślin i kwiatów. Dobrze łączy się też z innymi elementami drewnianymi. 

Matę z wikliny zastosujesz według własnego uznania. Wybierz tylko tę od uznanego, polskiego producenta.


Nie przegap informacji o najnowszych wpisach. Dodaj mieszkanieplus.org do obserwowanych w Social Mediach

Cześć! Jestem jednym z redaktorów strony Mieszkanie Plus. Aktualnie łączę dwie pasje - projektowanie wnętrz i szukanie odpowiedzi na trudne pytania. Obecnie mieszkam w Łodzi, ale moim rodzinnym miastem są Katowice. Rocznik 1988. Jeśli chcesz możesz mnie obserwować na Facebooku, Twitterze lub Medium.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *