Każdy kierowca jak tylko może stara się dbać o swój samochód. Oznacza to nie tylko jego częste mycie i odkurzanie, lecz również wymiany płynów, części oraz ewentualnie okresowe naprawy. Niestety od czasu do czasu, pomimo największych starań, auto może zostać uderzone, a na jego karoserii pojawi się odkształcenie. Na szczęście obecnie usuwanie wgnieceń z karoserii jest tak proste, jak jeszcze nigdy wcześniej. Trzeba tylko do tego zadania wykorzystać metodę PDR. Czym ona jest i jakie są jej najważniejsze zalety? Odpowiedź na te pytania przybliży technik PDR, Tomasz Tomaszewski z AUTO-TOM.
Tradycyjna metoda blarsko-lakierniczna
Jeszcze do niedawna każde wgniecenie na samochodzie usuwane było w dokładnie ten sam sposób – blacharz wyklepywał dany element blachy, który następnie przekazywany był w ręce lakiernika, który nakładał szpachlę oraz lakierował cały element. Jak łatwo się domyślić, nie było to ani skuteczne naprawianie, ani tym bardziej estetyczne, oraz tanie. Prędzej czy później szpachla, która zostanie niedokładnie położona, zacznie pękać i odchodzić, a to oczywiście doprowadzi do stopniowej destrukcji danego elementu. Spowoduje to, że konieczna będzie kolejna, bardzo kosztowna naprawa.
Nowoczesna metoda PDR
Obecnie jednak technologia poszła do przodu również i na tym polu i coraz częściej realizowane jest usuwanie wgnieceń bez lakierowania. Metoda PDR, bo o niej właśnie mowa, to nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia wyciąganie wgnieceń na karoserii, bez konieczności lakierowania wgniecionego elementu. Na czym to polega? W zależności od tego, jak zostało wykonane wgniecenie, oraz w miejscu, gdzie się ono znajduje, jest ono albo wyciągane, albo też wypychane. Wyciąganie wgniecenia polega na przymocowaniu do karoserii za pomocą specjalnego kleju elementu nazywanego grzybkiem. Następnie łapiąc za grzybek i pociągając go, możliwe jest precyzyjne wyciągnięcie wgniecenia. Z kolei metoda wypychania realizowana jest przy pomocy innego narzędzia, które nazywane jest dźwignią. Po jej zamocowaniu na danym elemencie naciskając na nią, jest on wypychany do pierwotnej postaci.
Zalety PDR
Rzecz jasna najważniejszą zaletą płynącą ze stosowania metody PDR, czyli wyciągania wgnieceń bez lakierowani, jest pominięcie jednego ze standardowych do tej pory etapów, czyli kładzenia szpachli i pokrywania jej lakierem. Oznacza to oczywiście mniejszy koszt naprawiania uszkodzenia, lecz co również ważne, znacznie krótszy czas realizacji takiej naprawy. Co więcej, dzięki jej zastosowaniu nie ingeruje się w żaden sposób w oryginalną powłokę lakierniczą, co będzie nie bez znaczenia w przypadku ewentualnej sprzedaży auta. Nie tylko stanie się to prostsze, lecz również dzięki posiadaniu oryginalnego lakieru, wartość auta będzie wyższa. Stosując tę metodę, nie trzeba się także obawiać tego, że lakierowanie zostanie wykonane nie fachowo, co skutkować by mogło późniejszymi pęknięciami lakieru i kolejnymi kosztami związanymi z jego naprawą.
Koszty napraw
Jak zatem widać zalety, które płyną ze stosowania usuwania wgnieceń bez lakierowania za pomocą metody PDR, są naprawdę bardzo interesujące. Zasadne jednak jest pytanie, ile tak właściwie ta metoda kosztuje? Czy aby na pewno nie jest ona droższa, niż standardowa naprawa polegająca na lakierowaniu? Cena usuwania gniecenia przy pomocy tej metody zależna jest od naprawdę wielu czynników. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę to, gdzie konkretnie powstało wgniecenie. Po drugie wynika z tego oczywiście metoda, jaka zostanie zastosowana w przypadku jego naprawiania. Przyjmuje się jednak, że proste wgniecenie przy pomocy tej metod można naprawić już za około 100 złotych. Im wgniecenie będzie większe, lub też im będzie ono obecne w trudniejszych miejscach, cena oczywiście będzie wzrastała. Mimo jednak to, jak doskonale widać, jest to koszt wielokrotnie niższy, niż w przypadku lakierowania.
Usuwanie wgnieceń – podsumowanie
Usuwanie wgnieceń bez lakierownia metodą PDR z karoserii samochodów jest tańszą, szybszą i mniej inwazyjną formą naprawy. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą aby ich auta zachowały fabryczny, oryginalny kształt i charakter – podsumowuje Tomasz Tomaszewski z AUTO-TOM.