Shinrin-yoku. Japońskie pojęcie oznaczające „kąpiel w lesie”, czyli spędzanie czasu na łonie natury w celu relaksu, regeneracji i poprawy zdrowia.

shinrin yoku 1

Shinrin-yoku – kąpiel w lesie

Shinrin-yoku to japońskie pojęcie, które oznacza „kąpiel w lesie”. Jest to forma aktywnego relaksu w otoczeniu przyrody, co prowadzi do regeneracji i poprawy zdrowia. W czasach, gdy coraz więcej ludzi żyje w wielkich miastach, gdzie zanieczyszczenie powietrza i hałas są na porządku dziennym, coraz częściej szukamy sposobów na wyrwanie się z tego otoczenia oraz na ładowanie akumulatorów. Właśnie wtedy pomocne może okazać się shinrin-yoku.

W Japonii shinrin-yoku jest popularne od kilkudziesięciu lat, a teraz ta forma aktywności fizycznej związanej z kontaktowaniem się z naturą zyskuje na popularności w innych krajach. Korzyści, jakie może przynieść łatwy i niemalże uniwersalny dostęp do środowiska naturalnego, okazują się być bardzo wartościowe.

Z badań wynika, że shinrin-yoku może wpłynąć pozytywnie na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Według niektórych naukowców, kąpiel w lesie może wpłynąć na obniżenie poziomu stresu i poprawienie samopoczucia. Przeprowadzone badania pokazały, że osoby, które oddawały się shinrin-yoku, miały niższy poziom kortyzolu, hormonu stresu, oraz odczuwały mniejsze poczucie gniewu, depresji i lęku. Warto również zauważyć, że u osób, które spędzały czas w lesie, wykryto zwiększoną ilość komórek odpornościowych NK (natural killer). Komórki te są odpowiedzialne za zwalczanie nowotworów i wirusów.

Dodatkowo, kontakt z naturą może pomóc w poprawie koncentracji i jakości snu. Jednym ze sposobów na uzyskanie tych korzyści jest spacerowanie po lesie, oddychanie świeżym powietrzem, jak również dotyk i węch roślin.

Podsumowanie

Coraz więcej ludzi docenia wartość kontaktu z naturą, dlatego tak popularne stało się shinrin-yoku, czyli kąpiel w lesie. To prosty, ale skuteczny sposób na poprawę naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Codzienne życie, praca i rozrywka często sprawiają, że jesteśmy zbyt zabiegani. Dlatego warto zrobić sobie przerwę, odetchnąć świeżym powietrzem i wybrać się na szybki spacerek po okolicy.

Źródła

  • Li Qing, 2010. “Effect of Forest Bathing Trips on Human Immune Function”, Environmental Health and Preventive Medicine, vol. 15, pp. 9–17.
  • Hansen, M. M., Jones, R., & Tocchini, K. (2017). Shinrin-yoku (forest bathing) and nature therapy: a state-of-the-art review. International Journal of Environmental Research and Public Health, 14(8), 851.

About The Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *