Grill. Jakie modele wybrać i jak przygotować pyszne potrawy na grillu?

grill 1

Grillowanie to jedna z najpopularniejszych form spędzania czasu na świeżym powietrzu. Zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy biesiad na grillu cenią to wyjątkowe doświadczenie. Wielu ludzi nie wyobraża sobie lata bez regularnych spotkań z rodziną i przyjaciółmi na urokliwych ogródkach, działkach lub tarasach. W artykule tym przedstawimy, jakie modele grilli wybrać oraz jak przygotować pyszne potrawy na grillu.

Wybór modelu grilla

Przy wyborze modelu grilla warto przede wszystkim wziąć pod uwagę swoje potrzeby i oczekiwania. Na rynku można znaleźć kilka rodzajów grilli, które oferują różne funkcje i walory użytkowe.

  • Grill ogrodowy – jest to klasyczny model, który idealnie sprawdza się podczas większych uroczystości oraz spotkań rodzinnych. Zwykle wyposażony jest w solidną ramę oraz średniej wielkości ruszt. Grill ogrodowy może być węglowy lub gazowy. W wersji węglowej paliwo stanowią brykiety lub węgiel drzewny, co pozwala uzyskać charakterystyczny dymny smak.
  • Grill przenośny – to doskonałe rozwiązanie dla miłośników rekreacji na świeżym powietrzu lub spontanicznych wypadów na łono natury. Grill przenośny zwykle waży niewiele i jest łatwy w transporcie. W ofercie można znaleźć modele na węgiel drzewny, brykiet lub gaz.
  • Grill elektryczny – model ten cieszy się coraz większą popularnością ze względu na swoją prostotę i łatwość użytkowania. Grill elektryczny warstwę grillującą pokrywa płaski element, który równomiernie rozgrzewa potrawy. Idealny na balkon lub małe przestrzenie.

Jak przygotować pyszne potrawy na grillu?

Przygotowanie pysznych potraw na grillu wymaga nie tylko używania dobrych jakościowo produktów, ale także znajomości technik grillowania. Niezależnie od rodzaju grilla, kluczem do sukcesu są umiejętności i narzędzia właściwe do typu posiłku. Poniżej przedstawiamy kilka cennych wskazówek:

  • Postaw na jakość – dobry grill to podstawa, lecz równie ważną rolę odgrywają produkty, z których przygotowujemy potrawy. Postaw na jakość, kupując świeże warzywa, mięsa i ryby w zaufanym sklepie. W ten sposób zapewniasz sobie najlepszy smak oraz wyczuwalny wpływ na swoje zdrowie.
  • Przypraw to trzon – Oczywiście, warto pokusić się o wyszukane przepisy, jednakże prosta sól i pieprz również świetnie sprawdzają się na grillu. Warto puszyste mięso posmarować olejem, wymieszanym z ulubionymi przyprawami lub dodać ulubiony sos w trakcie grillowania.
  • Zrób plan – skomponuj menu, które dostosowane będzie do specyfiki Twojego grilla. Słabsze modele świetnie nadają się do grillowania warzyw i drobiu, cięższe zaś umożliwiają przygotowanie cięższych mięs. Planując menu, warto też zadbać o to, aby wszystkie produkty były odpowiednio doprawione i dopasowane do siebie.
  • Zwroty uwagą – zasiadając do grillowania, warto pamiętać o kilku prostych radach. Nie należy przekładać mięsa zbyt często, ponieważ utrudnia to jego równomierne podpieczenie oraz zwiększa ryzyko przesuszenia. Koniecznie użyj szczypiec lub łopatki, aby obracać produkty.

Podsumowanie

Prawidłowy wybór grillia oraz umiejętność grillowania jest kluczowa dla sukcesu przygotowania pysznych potraw. W tym artykule przedstawiliśmy kilka przykładów jakie modele grilli można wybrać oraz jakie sposoby grillowania warto zastosować. Pamiętaj, że przy grillowaniu warto poświęcić sporo czasu i uwagi, ponieważ najlepsze wrażenia z biesiadowania na powietrzu masz tylko razem z bliskimi osobami.

Źródła

  • Barbecue Bible: Przepisy i techniki od mistrza grilla – Steven Raichlen
  • Grillowanie w ogrodzie – Karol Okrasa

About The Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *