Grabie to bardzo użyteczne narzędzie w ogrodzie, które pomaga zarówno w usuwaniu odpadków, jak i w przygotowaniu podłoża przed sadzeniem roślin. W poniższym artykule dowiesz się, jak wykorzystać grabie w Twoim ogrodzie.
Usuwanie liści i odpadków
Grabie są doskonałym narzędziem, gdy chodzi o usuwanie liści w ogrodzie. Wystarczy pociągnąć nimi po powierzchni ziemi, a liście zostaną zebrane w jednym miejscu. Podobnie działa to z innymi odpadkami w ogrodzie, takimi jak trawy czy gałęzie.
Jednak warto pamiętać, że grabie są skuteczne tylko na większych powierzchniach, a na mniejszych lepiej użyć grabek ogrodowych. Co więcej, aby uniknąć uszkodzeń trawy lub korzeni roślin, należy używać grabi z miękkimi zębami, w szczególności na trawnikach.
Przygotowanie podłoża
Grabie są również przydatne do przygotowania podłoża przed sadzeniem roślin. Dzięki nim można bez problemu usunąć kamienie, korzenie i inne zanieczyszczenia z ziemi. Warto jednak pamiętać, żeby nie przegiąć i nie uszkodzić korzeni pozostałych roślin. W przypadku gleb z grudkami ziemi grabie również są niezastąpione – ich zęby doskonale rozluźniają i przemieszczają takie podłoża.
Sposoby użycia grabi
Grabie są prostym narzędziem, a jednocześnie posiadają wiele różnych zastosowań. Ich podstawowe użycie to oczywiście zbieranie liści i innych odpadków. Warto jednak pamiętać, że grabie doskonale sprawdzą się również do innych zadań w ogrodzie.
- Usuwanie kamieni i innych zanieczyszczeń z ziemi przed sadzeniem roślin.
- Zbieranie dawek nawozów i innych substancji do rozpylania po powierzchni ziemi.
- Usuwanie resztek roślin, takich jak trawy, po cięciu trawnika.
- Rozluźnianie ziemi i usuwanie chwastów bez konieczności wykopywania ziemi.
Podsumowanie
Grabie to bardzo użyteczne narzędzie w ogrodzie, które pomaga w rozmaitych zadaniach. Ich podstawowe użycie to oczywiście zbieranie i pozbywanie się liści oraz innych zanieczyszczeń w ogrodzie. Dodatkowo, są one niezastąpione w przygotowaniu podłoża oraz w usuwaniu chwastów. Wszystko zależy jednak od typu grabi, który wybierzemy – miękkie igły sprawdzą się na trawniku, natomiast bardziej twarde będą lepsze do usuwania kamieni i grudek ziemi.
Źródła
- Charles Dowding, „Gardening Myths and Misconceptions”
- Beth Chatto, „The Beth Chatto Handbook: A User’s Guide to the Garden”