Oświetlenie ogrodowe. Jakie oświetlenie ogrodowe wybrać, by stworzyć przytulny i bezpieczny klimat?

oswietlenie lampy ogrod 1

Oświetlenie ogrodowe to nie tylko praktyczna funkcja, ale także integralny element ogólnego projektu ogrodowego. W tym artykule przedstawimy kilka wskazówek, jakie aspekty należy wziąć pod uwagę przy wyborze oświetlenia ogrodowego, by stworzyć przytulny i bezpieczny klimat.

Bezpieczeństwo

Wybierając oświetlenie ogrodowe, należy zwrócić szczególną uwagę na jego bezpieczeństwo. Odpowiednie oświetlenie powinno jednocześnie zapewniać widoczność i minimalizować ryzyko potknięcia się lub upadku. W tym celu warto zainstalować oświetlenie niskiego napięcia, które jest bezpieczne, nawet w przypadku kontaktu z wodą. W przypadku umieszczenia oświetlenia w pobliżu drzew i innych roślin, należy upewnić się, że nie tworzy ono przeszkody dla wzrostu roślin.

Klimat

Każdy ogród ma swój unikalny klimat. By stworzyć odpowiedni klimat, należy wybrać oświetlenie, które uwzględnia styl ogrodu. Odpowiednio dobrane oświetlenie może z powodzeniem podkreślić elementy krajobrazu, takie jak drzewa, budynki czy wodne elementy.

Jakość

Wybierając oświetlenie ogrodowe, warto zwrócić uwagę na jego jakość. Oświetlenie niskiej jakości może się psuć lub tracić na wydajności szybciej niż oświetlenie wysokiej jakości. Warto zainwestować w urządzenia sprawdzonych firm, takich jak Massive, Philips czy Osram.

Energia

Oświetlenie ogrodowe może pochłaniać dużo energii, co z kolei prowadzi do zwiększenia kosztów energii elektrycznej. Dlatego warto wybierać urządzenia o niskim poborze mocy, takie jak LED lub halogen.

Podsumowanie

Podsumowując, wybierając oświetlenie ogrodowe należy zwrócić uwagę na jego bezpieczeństwo, styl, jakość i efekty energii elektrycznej. Dzięki temu, można stworzyć przytulny i bezpieczny klimat, idealny do wypoczynku na łonie natury.

Źródła

  1. Lewis, S. S., & Harrold, L. R. (1992). Outdoors by design: landscape lighting. Creative Homeowner Press.
  2. Duany, A., & Plater-Zyberk, E. (2013). The new civic art: Elements of town planning. Routledge.
  3. Maier, P., & Schmitz, G. (2014). LED lighting: a primer to lighting the future. Wiley.

About The Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *