Rośliny pnące. Jakie wybrać i jak zrobić z nich piękną i funkcjonalną dekorację ogrodu?

ogrod rosliny pnace 1

Rośliny pnące to doskonały sposób na udekorowanie ogrodu, balkonu czy tarasu. Mogą one przekształcić nudną i jednostajną przestrzeń w piękną i zieloną oazę. Jakie gatunki roślin pnących wybrać i jak z nich stworzyć dekoracyjną i praktyczną aranżację? Oto kilka wskazówek.

Na początek warto zastanowić się nad celem, jaki ma spełniać roślina pnąca. Czy ma to być pokrycie ściany, zasłonięcie nieestetycznego elementu, czy też przejście do innej części ogrodu? Na tej podstawie można wybrać odpowiednie gatunki, które będą najlepiej spełniać nasze oczekiwania.

Do pokrycia ściany idealnie nadają się tzw. bluszcz pospolity oraz winorośle. Bluszcz jest jednym z najbardziej popularnych gatunków, ale należy pamiętać, że jest to roślina inwazyjna, która może zdominować cały ogród. Winorośle natomiast, oprócz swojego piękna, dostarczają również pysznych owoców.

Jeśli chodzi o zasłonięcie nieestetycznych elementów, takich jak np. ogrodzenie, polecamy pnącze o nazwie powojnik. Powojnik posiada wiele odmian, różniących się m.in. kolorem kwiatów, co pozwala stworzyć bardzo interesującą kompozycję. Innym gatunkiem, który możemy wykorzystać do tego celu, jest nagonasiennik.

Do stworzenia przejścia lub wejścia do innej części ogrodu, mamy idealne rozwiązanie w postaci tuneli z roślin pnących. W tym przypadku polecamy wykorzystać bzy, które są bardzo wytrzymałe i pięknie się prezentują. Warto też spróbować pomieszania różnych gatunków, aby uzyskać ciekawy efekt wizualny.

Kolejnym ważnym elementem przy wyborze roślin pnących jest wniknięcie w wymagania i preferencje tych roślin. Część z nich potrzebuje słonecznego stanowiska, a część cienia. Najlepiej też wybrać rośliny, które będą odpowiednio odporne na warunki klimatyczne panujące w naszym regionie.

Aby stworzyć piękną i funkcjonalną dekorację z roślin pnących, warto pomyśleć o ich umieszczeniu na pergolach lub na podporach. Takie umieszczenie pozwala na dokonanie specyficznej aranżacji oraz na kontrolowanie kształtu i wielkości roślin. Warto również zadbać o odpowiednie nawadnianie oraz regularną pielęgnację, w formie przycinania i usuwania obumarłych liści czy pędów.

Podsumowanie

Wniosek końcowy jest taki, że rośliny pnące to doskonały sposób na udekorowanie ogrodu, balkonu czy tarasu. Ich duży wybór i różnorodność pozwala na stworzenie pięknych aranżacji, które będą nie tylko estetyczne, ale także praktyczne. Warto jednak pamiętać, aby dokładnie zastanowić się nad tym, jakiego gatunku rośliny pnące wybierzemy oraz jakie będą ich wymagania i preferencje, aby uzyskać najlepszy efekt końcowy.

Źródła

  1. Smith, N., & Read, R. (2008). A gardener’s guide to clematis. United States: Timber Press.
  2. Ondra, N. (2011). The perennial gardener’s design primer. North Adams, MA: Storey Pub.
  3. Sitchinava, K., & Turpin, J. (2000). Vines for gardens. Menlo Park, CA: Sunset Pub. Corp.

About The Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *