Lampy stołowe. Wybieramy lampy stołowe – praktyczny przewodnik.

oswietlenie lampy stol 1

Lampy stołowe są niezwykle ważnym elementem wyposażenia wnętrz, nie tylko w sferze estetycznej, ale również praktycznej. Dzięki nim możemy cieszyć się odpowiednim oświetleniem w trakcie pracy, czytania, a także odpoczynku. Wybór odpowiedniej lampy stołowej może być jednak skomplikowany, dlatego niniejszy artykuł stanowi praktyczny przewodnik.

Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na kształt lampy. W przypadku lampy stołowej, ważne jest, aby była odpowiednio wyważona, co z kolei przekłada się na stabilność w czasie użytkowania. Najlepsze rozwiązanie to lampy o okrągłym kształcie, z brzegami nieco nachylonymi w kierunku użytkownika.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest rodzaj źródła światła. W zależności od indywidualnych preferencji, warto wybrać lampę stołową z żarówką ledową, halogenową, czy fluorescentną. Warto jednak pamiętać, że żarówki ledowe są najbardziej energooszczędne i trwałe.

Istotne jest również miejsce, w którym chcemy umieścić lampę stołową. Jeśli będzie to nasze miejsce pracy, należy zwrócić uwagę na odpowiednią moc oświetlenia, a także na ukierunkowanie światła tak, aby nie powodowało to zmęczenia wzroku.

Kolejnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest styl lampy. W zależności od aranżacji wnętrza, można wybrać lampę o minimalistycznym, nowoczesnym stylu, a także bardziej klasycznym i eleganckim. Choć styl nie przekłada się bezpośrednio na funkcjonalność lampy, to warto wybrać taki model, który najlepiej współgra z naszymi indywidualnymi preferencjami estetycznymi.

Nie można także zapominać o materiale z jakiego wykonana jest oprawa oraz abażur lampy. Wybierając lampę stołową, warto zwrócić uwagę na jakość wykonania oraz odpowiedni materiał, który doda elegancji i stylu.

W końcu, istotną kwestią jest cena lampy. Oczywiście, im droższy model, tym bardziej zaawansowana technologicznie, ale nie zawsze oznacza to, że jest ona lepsza. Warto wybrać model o odpowiedniej cenie, który spełnia wszystkie nasze wymagania i zapewni nam odpowiednie warunki pracy lub wypoczynku.

Podsumowanie

Podsumowując, wybierając odpowiednią lampę stołową warto zwrócić uwagę na kształt, rodzaj źródła światła, miejsce użycia, styl, materiał wykonania oraz abażur. Oczywiście, cena jest także ważnym czynnikiem, ale nie powinna ona stanowić jedynego wyznacznika naszego wyboru. Zwracając uwagę na ww. kwestie, z pewnością wybierzemy lampę stołową, która spełni nasze wymagania zarówno estetyczne, jak również funkcjonalne.

Bibliografia

  • „Designing with Light: The Art, Science and Practice of Architectural Lighting Design” autorstwa Jason Livingston
  • „Interior Lighting for Designers” autorstwa Gary Gordon
  • „Lighting Design Basics” autorstwa Mark Karlen i Christina Spangler.

About The Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *