Rodzina

Dla kogo jest program Mieszkanie Plus?

Spread the love

Kupno mieszkania to dla wielu młodych ludzi priorytet. Każdy chce w końcu „iść na swoje” i móc żyć według własnych zasad i we własnym domu. Co prawda coraz częściej wiek zakupu własnego mieszkania jest coraz wyższy, jednak nie zmienia to faktu, że kupno mieszkania wciąż jest priorytetem.

Mieszkanie Plus
Mieszkanie Plus

W związku z wysokimi kosztami, jakie należy ponieść przy zakupie mieszkania, Państwo postanowiło wprowadzić odpowiednie programy dotujące. W ubiegłych latach był to program Mieszkanie dla Młodych, obecnie nazywa się on Mieszkanie Plus.

Dla kogo jest program Mieszkanie Plus? Przede wszystkim zapisy programu preferują rodziny wielodzietne oraz osoby, których nie stać na zakup mieszkania lub jego wynajem na zasadach rynkowych przez niedostatecznie wysokie dochody. Mówimy tu głównie o sytuacji, w której osoba czy rodzina taka nie może ubiegać się o lokal w swojej gminie – jego zarobki są za wysokie, ale też nie mogą nająć czy kupić mieszkania na normalnych warunkach, ponieważ w takim momencie, zazwyczaj mimo wysokich zarobków, wciąż są one za niskie na uzyskanie pozytywnej opinii.

Warunki programu Mieszkanie Plus jasno precyzują, na jakich zasadach pracuje program. Przede wszystkim, jest to program, w którym podstawą jest wynajem. Umowa najmu między zarządcą lokali objętych programem a osobą fizyczną ważna jest na minimum 15 lat. W przypadku podpisania umowy z opcją wykupu, umowa najmu zostaje przedłużona do 30 lat.

Mieszkanie Plus

W przypadku, gdy chętnych do uczestniczenia w programie będzie więcej niż lokali udostępnionych do wynajmu lub wynajmu i wykupu, o przyznaniu lokalu może decydować zarządca wspólnie z lokalnymi władzami. Wobec tego, można uznać, że cały program najprawdopodobniej zostanie obłożony zasadami pierwszeństwa, wedle których będą przyznawane mieszkania. Należy pamiętać, że najprawdopodobniej preferowane będą rodziny wielodzietne – to one zazwyczaj znajdują się w największej potrzebie.

Zapisy na program Mieszkanie Plus należy weryfikować lokalnie. Każda gmina czy powiat będzie decydowała o formie aplikacji i miejscu składania wniosków wedle własnych zasad. Zwłaszcza w sytuacji, gdy liczba chętnych znacznie przerośnie liczbę oferowanych mieszkań. Tematem warto zainteresować się jak najwcześniej – może się zdarzyć, że opinie wydawane będą na podstawie terminu wpłynięcia wniosku.

Dla kogo jest program Mieszkanie Plus?
Dla kogo jest program Mieszkanie Plus?

Mieszkanie Plus jest rozwiązaniem, które docelowo ma wspomóc rodziny w trudnej sytuacji. Na tyle trudnej, że sprawiającej problemy dla normalnego wynajmu czy kupna, jednak nie na tyle, aby móc ubiegać się o pomoc w urzędach gminy. Program pozwala na wynajem mieszkania lub jego wynajem z opcją wykupu. Zależnie od wyboru wynajem może trwać od 15 do 30 lat. Należy pamiętać, aby złożeniem wniosku do programu zainteresować się jak najwcześniej – przez lokalne decydowanie o sposobie przyznawanie mieszkań, mogą się one znacząco od siebie różnić, a co za tym idzie, w jednej miejscowości może decydować kryterium pierwszeństwa, a w drugim kryterium dochodu na głowę członka rodziny. Tak czy inaczej – program ten jest wart zainteresowania.

Źródło:

  1. https://mieszkanieplus.gov.pl/
  2. https://www.gov.pl/web/rodzina
Zobacz koniecznie!
Program rządowy Mieszkanie Plus
Dla kogo jest program Mieszkanie Plus? 2020

Marzenia o własnym mieszkaniu nie zawsze są łatwe do spełnienia, ale obecnie wiele rodzin może skorzystać z takiego rozwiązania jak Program rządowy [WIĘCEJ]

Czy aranżacja kuchni może sprawić wiele problemów?
Dla kogo jest program Mieszkanie Plus? 2020

Urządzenie tak ważnego pomieszczenia, jakim jest kuchnia, może każdemu z nas sprawić sporo problemów. Dlaczego? Aranżacja kuchni Czy aranżacja kuchni może sprawić [WIĘCEJ]

Dywan w salonie. Relikt przeszłości czy wyzwanie w mieszkaniu?
Dla kogo jest program Mieszkanie Plus? 2020

Moda w XXI wieku potrafi być zaskakująca, a często się okazuje, że nikt za nią nie podąża. Tak naprawdę, wielu wzoruje się [WIĘCEJ]

Cześć! Jestem jednym z redaktorów strony Mieszkanie Plus. Z wykształcenia i zawodu projektuję wnętrza. Uwielbiałam aranżować małe, trudne do zagospodarowania mieszkania. Aktualnie mieszkam w Łodzi, ale moim rodzinnym miastem są Katowice. Rocznik 1988. Jeśli chcesz możesz mnie obserwować na Facebooku, Twitterze lub Medium.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *