Dla kogo jest program Mieszkanie Plus?

Zasady programu Mieszkanie Plus

Kupno mieszkania to dla wielu młodych ludzi priorytet. Każdy chce w końcu „iść na swoje” i móc żyć według własnych zasad i we własnym domu. Co prawda coraz częściej wiek zakupu własnego mieszkania jest coraz wyższy, jednak nie zmienia to faktu, że jego kupno wciąż jest priorytetem.

Klucze do domu
Klucze do domu

W związku z wysokimi kosztami, jakie należy ponieść przy zakupie mieszkania, Państwo postanowiło wprowadzić odpowiednie programy dotujące. W ubiegłych latach był to program Mieszkanie dla Młodych, obecnie nazywa się on Mieszkanie Plus.

Dla kogo jest program Mieszkanie Plus?

Przede wszystkim zapisy programu preferują rodziny wielodzietne oraz osoby, których nie stać na zakup mieszkania lub jego wynajem na zasadach rynkowych przez niedostatecznie wysokie dochody. Mówimy tu głównie o sytuacji, w której osoba czy rodzina taka nie może ubiegać się o lokal w swojej gminie – jego zarobki są za wysokie, ale też nie mogą nająć czy kupić mieszkania na normalnych warunkach, ponieważ w takim momencie, zazwyczaj mimo wysokich zarobków, wciąż są one za niskie na uzyskanie pozytywnej opinii.

Zasady uczestnictwa w programie

Czas oczekiwania
Czas oczekiwania

Warunki programu Mieszkanie Plus jasno precyzują, na jakich zasadach pracuje program. Przede wszystkim, jest to program, w którym podstawą jest wynajem.

Umowa najmu między zarządcą lokali objętych programem a osobą fizyczną ważna jest na minimum 15 lat. W przypadku podpisania umowy z opcją wykupu, umowa najmu zostaje przedłużona do 30 lat. W przypadku, gdy chętnych do uczestniczenia w programie będzie więcej niż lokali udostępnionych do wynajmu lub wynajmu i wykupu, o przyznaniu lokalu może decydować zarządca wspólnie z lokalnymi władzami. Wobec tego, można uznać, że cały program najprawdopodobniej zostanie obłożony zasadami pierwszeństwa, wedle których będą przyznawane mieszkania.

Kto jest wyżej na liście oczekujących?

Rodzina
Rodzina na łonie natury

Należy pamiętać, że najprawdopodobniej preferowane będą rodziny wielodzietne – to one zazwyczaj znajdują się w największej potrzebie. Zapisy na program Mieszkanie Plus należy weryfikować lokalnie. Każda gmina czy powiat będzie decydowała o formie aplikacji i miejscu składania wniosków wedle własnych zasad. Zwłaszcza w sytuacji, gdy liczba chętnych znacznie przerośnie liczbę oferowanych mieszkań.

Tematem warto zainteresować się jak najwcześniej – może się zdarzyć, że opinie wydawane będą na podstawie terminu wpłynięcia wniosku. Mieszkanie Plus jest rozwiązaniem, które docelowo ma wspomóc rodziny w trudnej sytuacji. Na tyle trudnej, że sprawiającej problemy dla normalnego wynajmu czy kupna, jednak nie na tyle, aby móc ubiegać się o pomoc w urzędach gminy.

Program pozwala na wynajem mieszkania lub jego wynajem z opcją wykupu. Zależnie od wyboru wynajem może trwać od 15 do 30 lat. Należy pamiętać, aby złożeniem wniosku do programu zainteresować się jak najwcześniej – przez lokalne decydowanie o sposobie przyznawanie mieszkań, mogą się one znacząco od siebie różnić, a co za tym idzie, w jednej miejscowości może decydować kryterium pierwszeństwa, a w drugim kryterium dochodu na głowę członka rodziny. Tak czy inaczej – program ten jest wart zainteresowania.

Źródło:

  1. mieszkanieplus.gov.pl
  2. www.gov.pl/web/rodzina

About The Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *