Program rządowy Mieszkanie Plus

Blok

Marzenia o własnym mieszkaniu nie zawsze są łatwe do spełnienia, ale obecnie wiele rodzin może skorzystać z takiego rozwiązania jak program rządowy Mieszkanie Plus.

Wszystko byłoby dobrze, gdyby działał on zgodnie z początkowymi założeniami. Deficyt mieszkaniowy w naszym kraju jest bardzo duży i wiele rodzin boryka się z problemem lokalowym, a przecież miejsce do życia dla rodziny to jedna z najważniejszych spraw.

Dla kogo program?

Na terenie całego kraju powstają mieszkania właśnie w ramach tego programu. Wiele osób jednak cały czas zadaje sobie pytanie Dla kogo program Mieszkanie Plus? Otóż według założeń programu skorzystać może z niego każdy, bez względu na wiek, jednak pierwszeństwo tutaj będą mieli ci, którzy mają najniższe dochody, a także rodziny wielodzietne.

Jest to rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na zakup własnych czterech kątów, ale z drugie nie strony nie przysługuje im mieszkanie zapewniane przez gminę. Dopłaty do czynszu to dla nich czasami jedyna szansa na usamodzielnienie się. Warto jednak podkreślić, że jeżeli ilość powstających mieszkań i nie zaspokoi potrzeb wszystkich zainteresowanych to w danej gminie czy mieście władze same ustalą jakie kryteria będą decydowały o tym komu w pierwszej kolejności się ono należy.

Kogo obejmuje?

Nie każdy więc, kogo program będzie obejmował, załapie się na obiecane lokal i dopłaty. W przyszłości Mieszkanie Plus ma być rozszerzone o Mieszkanie Na Start, które będzie obejmowało wszystkich tych, którzy wynajmują mieszkanie, w różnych formach.

Wiele osób wciąż zastanawia się co jest bardziej opłacalne, wzięcie kredytu hipotecznego czy też program rządowy Mieszkanie Plus. Zdania są w tej kwestii podzielone, a wszystko głównie dlatego, że program ten nie do końca działa, tak jak było to na początku zakładane. Nadzieją dla wielu były stałe czynsze lub przyznanie własności mieszkania po 25 lub 30 latach użytkowania lokalu.

Zarówno jedna jak i druga opcja mają wiele zalet i wad, ale jeżeli komuś bardzo zależy na czasie i ma taką możliwość, aby wziąć kredyt hipoteczny to właśnie to wyjście jest najlepszym rozwiązaniem. Z wielu badań i raportów wynika, że jeden ze sztandarowych pomysłów partii rządzącej może nie zacząć się zbyt dobrze i dalej również nie zapowiada się różowo.

Wstępna ocena

Póki co nie powstało wcale tyle mieszkań, ile zakładano. Problemem są tutaj, między innymi koszty, które przy budowie mieszkań są jednak dosyć wysokie, a i inne procedury i formalności z tym związane, co znacznie wydłuża czas oczekiwania na nowe mieszkania. Obecnie w naszym kraju brakuje około 3 milionów mieszkać, a w ramach Programu Mieszkanie Plus powstało ich 480, z czego budowa części z nich rozpoczęła się jeszcze przed wprowadzeniem tego programu w życie.

Pomysłem na poprawę sytuacji miałoby być uruchomienie kapitału prywatnego, jednak to dopiero czas pokaże, czy pojawiające się wciąż nowe pomysły i rozwiązania rzeczywiście przyniosą jakieś pozytywne skutki i mieszkań naprawdę zacznie przybywać, nie tylko na papierze i w planach.


Źródło: 

  1. businessinsider.com.pl/finanse/ile-mieszkan-brakuje-w-polsce-raport-o-deficycie-mieszkaniowym/92zl9zm
  2. www.miir.gov.pl/strony/aktualnosci/rzad-przyjal-mieszkanie-na-start/
  3. www.rp.pl/Rzecz-o-polityce/309259935-Mieszkanie-Plus—-potezne-rozczarowanie.html

About The Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *