Mieszkanie Plus: Gdzie szukać sprawdzonych informacji o programie Mieszkanie Plus?

Mieszkanie Plus

Każdy młody człowiek marzy o własnym mieszkaniu. Posiadanie swojego lokum daje dużo więcej możliwości oraz poprawia standard życia. Osoby posiadające własny kąt czują się bezpiecznie, a także doświadczają samorealizacji.

Państwo stara się pomagać osobom, które pragną mieć swoje lokum. Jednak nie wszystkich ludzi stać na wykupienie własnego mieszkania. Osoby te zmuszone są wynajmować mieszkanie, jednak te w niektórych miastach są bardzo drogie, a znalezienie odpowiedniego nie jest prostym zadaniem. Aby pomóc osobom, które decydują się na wynajem lokum powstał program Mieszkanie Plus.

Program Mieszkanie Plus to wsparcie rodzin
Program Mieszkanie Plus to wsparcie rodzin

Cel i założenia programu Mieszkanie Plus

Ma on na celu budowanie przez państwo mieszkań, które za niższą cenę będą wynajmowane osobom mniej zamożnym. Mieszkanie takie można będzie z czasem wykupić na własność. Założenia programu Mieszkanie Plus dotyczą pomocy osobom, których zarobki nie są odpowiednio duże, by móc wynająć mieszkanie, ale są za wysokie, aby otrzymać mieszkanie komunalne. Coraz więcej miast przyłącza się do nowego projektu, a nabór odbywa się na ustalonych przez każdy rejon zasadach. 

Jak dołączyć do programu?

Aby starać się o przyznanie mieszkania należącego do nowego programu należy złożyć odpowiedni wniosek. Przyjmowaniem, analizowanie oraz podejmowaniem decyzji mają zająć się samorządy poszczególnych miast. To w ich zakresie będzie należało ustalenie kryteriów i zasad obowiązujących przy kwalifikacji osób i rodzin. Aby być na bieżąco, gdzie i do kiedy można złożyć wniosek, należy sprawdzać załączane informacje na stronie internetowej mieszkanieplus.gov.pl, na której będą dodawana odpowiednie aktualizacje. Na stronie tej wyjaśnione jest także jak złożyć wniosek o Mieszkanie Plus.

Termin składania wniosku
Termin składania wniosku

Przystąpienie do programu oraz możliwość skorzystania z ulg, mają przede wszystkim osoby, o niskich dochodach, osoby wychowujące dziecko z niepełnosprawnością, osoby, które wychowują co najmniej jedno dziecko, osoby migrujące do innego miasta w celu pozyskania pracy, osoby powyżej 65 roku życia. Dokładne warunki ustalają miasta biorące udział w przedsięwzięciu.

Przykład w Warszawie

Mieszkanie Plus w Warszawie zacznie swoją działalność w 2019 roku. To właśnie w przyszłym roku rozpocznie się budowa pomieszczeń, których cena wynajmu będzie bardziej przystępna dla przyszłych użytkowników. Kwatery mają znajdować się m.in. na Ursynowie. Planowanych jest wybudowanie około 3 tysięcy mieszkań. Budynki mają powstać na działce, która jest obecnie własnością skarbu państwa. Planowo zakończenie budowy i oddanie budynku do użytku przewidziane jest na rok 2021.

Warszawa
Warszawa

Jednak, aby ubiegać się o miejsce w tej inwestycji, należy śledzić informacje związane z naborem, a także złożyć wniosek najszybciej jak to możliwe. Na koszt wynajmu mieszkania wpływ będzie mieć lokalizacja inwestycji, a także warunki podpisywanej umowy. Istnieje możliwość samego wynajmu lub opcja z wykupieniem mieszkania. Druga z nich wiąże się z dodatkowymi opłatami. Przewidywana wysokość czynszu ma wynosić 10 – 20 zł za metr kwadratowy. Po wybraniu opcji z wykupem, po około 30 latach, najemca będzie mógł stać się właścicielem mieszkania.


Źródło:

  1. mieszkanieplus.gov.pl
  2. pl.wikipedia.org/wiki/Mieszkanie_Plus

About The Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *