Fika. Szwedzkie pojęcie oznaczające przerwę na kawę i coś do jedzenia, często w towarzystwie bliskich lub kolegów z pracy.

fika 1

Fika – szwedzka tradycja przerwy na kawę

Fika to szwedzkie pojęcie, które oznacza przerwę na kawę i coś do jedzenia, często w towarzystwie bliskich lub kolegów z pracy. To nie tylko przerwa na zaspokojenie głodu i pragnienia, ale przede wszystkim okazja do relaksu i społecznej interakcji. Fika jest bardzo ważnym elementem kultury szwedzkiej i towarzyszy jej niemalże w każdym miejscu pracy oraz w domach.

Jak podaje w swojej książce „The Little Book of Fika” Lynda Balslev, tradycja picia kawy i jedzenia słodkiego w prywatnych domach w Szwecji sięga XVIII wieku. Fika w dzisiejszej formie powstała natomiast w XIX wieku wraz z rozwojem przemysłu i związanych z nim przerw na kawę w fabrykach i zakładach pracy. Obecnie Fika to nie tylko przerwa w pracy, ale też okazja do spotkań ze znajomymi i rodziną w kawiarniach, na tarasach lub w ogrodach.

Fika to nie tylko picie kawy i jedzenie ciastek. To także szansa na wypoczynek, przemyślenie i relaks. Wiele szwedzkich firm i korporacji dba o wprowadzenie Fiki jako stałego elementu w kulturze pracy. Często organizuje się ją w specjalnie przeznaczonych pomieszczeniach, gdzie można zrelaksować się i porozmawiać z kolegami z pracy. Bardzo często w czasie Fiki omawia się także sprawy służbowe. Przez wiele lat Fika była symbolem pracy zespołowej i integracji pracowników.

Fika jest także okazją do poznawania nowych ludzi. Zwłaszcza w miastach szwedzkiej prowincji, gdzie niemal każdy zna każdego, Fika stanowi doskonałą okazję do nawiązania nowych znajomości. W kawiarniach i na placach miast można spotkać ławki, które zachęcają do porozmawiania z nowymi ludźmi.

Podsumowanie

Fika to szwedzkie pojęcie, które oznacza przerwę na kawę i coś do jedzenia w towarzystwie bliskich lub kolegów z pracy. To bardzo ważny element kultury szwedzkiej, który pomaga w relaksie oraz nawiązywaniu nowych kontaktów. Fika to nie tylko przerwa w pracy, lecz także okazja do społecznej interakcji, a wiele firm i korporacji wprowadza ją jako stały element w kulturze pracy.

Źródła

  • Balslev, L. (2018). The Little Book of Fika: The Uplifting Daily Ritual of the Swedish Coffee Break. Andrews McMeel Publishing.
  • Nilsson, M. (2017). Fika: The Swedish Coffee Break. Ten Speed Press.

About The Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *