Hygge

Hygge. Cechy i założenia duńskiego stylu, które sprawdzą się w Twoim otoczeniu

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O duńskim koncepcie Hygge słyszy się w ostatnim czasie coraz więcej. Jest to rodzaj ideologii, która znajduje zastosowanie w codziennym życiu oraz w wystroju wnętrz, w których na co dzień przebywamy.

Specyficznie urządzone wnętrze mieszkania w stylu Hygge można zaobserwować już nie tylko w Skandynawii, ale także w Polsce. Hygge to rodzaj konceptu, który narodził się w Danii pod koniec XIX wieku. To duńskie określenie dosłownie można przetłumaczyć jako komfort i wygoda, a także rodzaj przytulności. Są to słowa, które bardzo dobrze oddają koncepcję Hygge, znajdującą zastosowanie w życiu codziennym.

Charakterystyka Hygge

Charakterystyka Hygge
Charakterystyka Hygge

Duński koncept Hygge charakteryzuje się dążeniem do zaznania radości i spełnienia, sprzeciwia się konsumpcjonizmowi i szybkiemu, stresującemu stylowi życia. Koncepcja tak bardzo spodobała się w Skandynawii, że zgodnie z nią zaczęto projektować oraz urządzać wnętrza domów i mieszkań.

Moda na wnętrza w stylu Hygge

Moda na Hygge pojawiła się po szeregu publikacji, które dotyczą tej koncepcji i propagowanego przez nią stylu życia, a także są zbiorem praktycznych rad dotyczących tego, jak można żyć szczęśliwie mimo otaczającego nas świata. Urządzenie wnętrz w stylu Hygge ma na celu stworzenie przytulnego kąta, w którym można zaznać odpoczynku, spędzić czas z bliskimi i w dużej mierze mieć kontakt z otaczającą nas naturą. Hygge można określić bardziej jako wartość niematerialną – żeby go stworzyć, w domu musi panować nastrojowa, emocjonalna atmosfera, a przedmioty materialne mają znaczenie drugorzędne.

Moda na wnętrza w stylu Hygge
Moda na wnętrza w stylu Hygge

We wnętrzach urządzanych zgodnie z duńskim konceptem dominują głównie jasne barwy w odcieniach utożsamianych z kolorami ziemi. Zobaczymy więc biel, barwy pastelowe, odcienie szarości czy zieleni, które odprężają i koją samopoczucie. Charakterystyczna aranżacja kuchni czy salonu w stylu Hygge powinna wyróżniać się dużą ilością dodatków wykonanych z naturalnych materiałów. Drewno, szkło, bawełna czy len to chętnie wykorzystywane materiały, z których można tworzyć zarówno meble, jak i kreatywne dodatki. Hygge ma na celu stworzenie atmosfery przytulności, dlatego pożądanym dodatkiem do każdego wnętrza jest kominek z trzaskającym ogniem, a także duża ilość świec, tworzących nastrojową atmosferę każdego wieczoru.

Elektronika to elementy sprzeczne z Hygge

Elektronika to elementy sprzeczne z Hygge
Elektronika to elementy sprzeczne z Hygge

Różnego rodzaju urządzenia towarzyszą nam na co dzień i nie wyobrażamy sobie bez nich funkcjonowania. Niestety, koncepcja Hygge nie do końca akceptuje elektronikę, bez której człowiek teoretycznie może się obejść. Należy stawiać nacisk na to, co naturalne i otacza nas w zgodzie z naturą, a więc urządzenia elektroniczne nie wpisują się nigdy w tę koncepcję. Oczywiście nie oznacza to, że musimy z nich całkowicie rezygnować, lepiej zachować zdrowy umiar. Urządzając wnętrza w stylu Hygge po prostu nie musimy eksponować części sprzętów lub możemy umieścić je w ogólnej aranżacji w taki sposób, że mimo wszystko będą się z nią komponować. W końcu dla koncepcji Hygge nie jesteśmy w stanie całkowicie zmienić swojego życia, a mamy dążyć do jego ułatwienia i swobodnego funkcjonowania pozbawionego stresu. Nie oznacza to więc, że mamy pożegnać się z telewizorem czy z komputerem.

Ciekawie o Hygge napisaliśmy również na naszym oficjalnym profilu na Medium, więcej w źródle. Dajcie znać w komentarzu czy Hygge jest bliskie Waszemu sercu. Czy jesteście w stanie zrezygnować z elektroniki a zyskać na równowadze ducha? A może zamiast Hygge wolicie szwedzki styl Lagom?


Źródło:

 1. https://medium.com/@mieszkanieplusorg/styl-hygge-7f16e54597cd
 2. pl.wikipedia.org/wiki/Hygge 
 3. kobieta.gazeta.pl/kobieta/56,107881,21112832,6-sposobow-na-hygge-swieta-jak-dunska-filozofia-ma-sie-do-polskiej.html


Nie przegap informacji o najnowszych wpisach. Dodaj mieszkanieplus.org do obserwowanych w Social Mediach

Cześć! Jestem jednym z redaktorów strony Mieszkanie Plus. Aktualnie łączę dwie pasje - projektowanie wnętrz i szukanie odpowiedzi na trudne pytania. Obecnie mieszkam w Łodzi, ale moim rodzinnym miastem są Katowice. Rocznik 1988. Jeśli chcesz możesz mnie obserwować na Facebooku, Twitterze lub Medium.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *