Hygge. Cechy i założenia duńskiego stylu, które sprawdzą się w Twoim otoczeniu

Hygge

O duńskim koncepcie Hygge słyszy się w ostatnim czasie coraz więcej. Jest to rodzaj ideologii, która znajduje zastosowanie w codziennym życiu oraz w wystroju wnętrz, w których na co dzień przebywamy.

Specyficznie urządzone wnętrze mieszkania w stylu Hygge można zaobserwować już nie tylko w Skandynawii, ale także w Polsce. Hygge to rodzaj konceptu, który narodził się w Danii pod koniec XIX wieku. To duńskie określenie dosłownie można przetłumaczyć jako komfort i wygoda, a także rodzaj przytulności. Są to słowa, które bardzo dobrze oddają koncepcję Hygge, znajdującą zastosowanie w życiu codziennym.

Charakterystyka Hygge

Charakterystyka Hygge
Charakterystyka Hygge

Duński koncept Hygge charakteryzuje się dążeniem do zaznania radości i spełnienia, sprzeciwia się konsumpcjonizmowi i szybkiemu, stresującemu stylowi życia. Koncepcja tak bardzo spodobała się w Skandynawii, że zgodnie z nią zaczęto projektować oraz urządzać wnętrza domów i mieszkań.

Moda na wnętrza w stylu Hygge

Moda na Hygge pojawiła się po szeregu publikacji, które dotyczą tej koncepcji i propagowanego przez nią stylu życia, a także są zbiorem praktycznych rad dotyczących tego, jak można żyć szczęśliwie mimo otaczającego nas świata. Urządzenie wnętrz w stylu Hygge ma na celu stworzenie przytulnego kąta, w którym można zaznać odpoczynku, spędzić czas z bliskimi i w dużej mierze mieć kontakt z otaczającą nas naturą. Hygge można określić bardziej jako wartość niematerialną – żeby go stworzyć, w domu musi panować nastrojowa, emocjonalna atmosfera, a przedmioty materialne mają znaczenie drugorzędne.

Moda na wnętrza w stylu Hygge
Moda na wnętrza w stylu Hygge

We wnętrzach urządzanych zgodnie z duńskim konceptem dominują głównie jasne barwy w odcieniach utożsamianych z kolorami ziemi. Zobaczymy więc biel, barwy pastelowe, odcienie szarości czy zieleni, które odprężają i koją samopoczucie. Charakterystyczna aranżacja kuchni czy salonu w stylu Hygge powinna wyróżniać się dużą ilością dodatków wykonanych z naturalnych materiałów. Drewno, szkło, bawełna czy len to chętnie wykorzystywane materiały, z których można tworzyć zarówno meble, jak i kreatywne dodatki. Hygge ma na celu stworzenie atmosfery przytulności, dlatego pożądanym dodatkiem do każdego wnętrza jest kominek z trzaskającym ogniem, a także duża ilość świec, tworzących nastrojową atmosferę każdego wieczoru.

Elektronika to elementy sprzeczne z Hygge

Elektronika to elementy sprzeczne z Hygge
Elektronika to elementy sprzeczne z Hygge

Różnego rodzaju urządzenia towarzyszą nam na co dzień i nie wyobrażamy sobie bez nich funkcjonowania. Niestety, koncepcja Hygge nie do końca akceptuje elektronikę, bez której człowiek teoretycznie może się obejść. Należy stawiać nacisk na to, co naturalne i otacza nas w zgodzie z naturą, a więc urządzenia elektroniczne nie wpisują się nigdy w tę koncepcję. Oczywiście nie oznacza to, że musimy z nich całkowicie rezygnować, lepiej zachować zdrowy umiar. Urządzając wnętrza w stylu Hygge po prostu nie musimy eksponować części sprzętów lub możemy umieścić je w ogólnej aranżacji w taki sposób, że mimo wszystko będą się z nią komponować. W końcu dla koncepcji Hygge nie jesteśmy w stanie całkowicie zmienić swojego życia, a mamy dążyć do jego ułatwienia i swobodnego funkcjonowania pozbawionego stresu. Nie oznacza to więc, że mamy pożegnać się z telewizorem czy z komputerem.

Ciekawie o Hygge napisaliśmy również na naszym oficjalnym profilu na Medium, więcej w źródle. Dajcie znać w komentarzu czy Hygge jest bliskie Waszemu sercu. Czy jesteście w stanie zrezygnować z elektroniki a zyskać na równowadze ducha? A może zamiast Hygge wolicie szwedzki styl Lagom?


Źródło:

  1. https://medium.com/@mieszkanieplusorg/styl-hygge-7f16e54597cd
  2. pl.wikipedia.org/wiki/Hygge 
  3. kobieta.gazeta.pl/kobieta/56,107881,21112832,6-sposobow-na-hygge-swieta-jak-dunska-filozofia-ma-sie-do-polskiej.html

About The Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *