Styl Wabi Sabi

Styl Wabi Sabi. Czym jest japońska filozofia Wabi Sabi? Nowy trend w 2019

Spread the love

XXI wiek niestety nieraz idzie w stronę surowego, chłodnego minimalizmu we wszystkich aspektach życia.

Współczesne życie i mieszkania

Wabi Sabi

Obecnie wielu z nas czuje coraz większą presję, aby zarabiać, pracować ponad swoje siły, coś osiągnąć. Żyjemy w pośpiechu, przeglądając na szybko kolejne kolorowe pisma i krzyczące nagłówki. Taki styl życia odzwierciedla także popularna dzisiaj aranżacja wnętrz. Warto bowiem w tym miejscu stanowczo bardzo podkreślić, że właśnie nasz styl życia, nasza osobowość właśnie pokazywana jest także w dużej mierze przez wygląd naszego mieszkania. No właśnie – nie wygląda to zachęcająco.
Współczesne aranżacje wnętrz utrzymane są w czerni i bieli, pozbawione jakichkolwiek akcentów osobistych, sterylne. Wszystko, co jest nawet lekko zepsute, zniszczone musi od razu zostać wymienione na jak najnowsze. Żyjemy zatem ciągle w poszukiwaniu czegoś lepszego, w wiecznych kredytach i pożyczkach, wydajemy pieniądze na kolejną nową sofę, zamiast na spotkanie z przyjaciółmi… A może by tak z tym zerwać i nauczyć się odnaleźć w tym co mamy?

Wabi Sabi – japońska filozofia zen – najlepsza odpowiedź na dzisiejszy świat

Japońska filozofia zen
Japońska filozofia zen

Warto zainteresować się tu japońską kulturą, a w szczególności filozofią zen. Taki styl życia zakłada akceptację zarówno siebie, jak i przestrzeni dookoła nas. Tu pogrążamy się w spokoju, odłączamy od wszystkich hałaśliwych i niepotrzebnych nam bodźców jak social media, telefony… Filozofia ta zakłada także oszczędność i prostotę zarówno w emocjach, słowach jak i w stylu aranżacji wnętrza. Tu także skupiamy się na celebrowaniu danego momentu, na życiu tu i teraz.

Wabi Sabi, czyli filozofia oparta na zen

Wyżej przedstawiono zen w bardzo ogólnym zarysie. Warto jednak skupić się na pewnej jej części a mianowicie na Wabi Sabi, stylu pochodzącego z kraju kwitnącej wiśni.

Wabi Sabi to filozofia o japońskich korzeniach, inspirowana właśnie buddyjską filozofią zen. Aby lepiej ją zrozumieć, warto przetłumaczyć jej nazwę. Otóż słowo wabi oznacza odniesienie się do pokory, życia w zgodzie z naturą. Ponadto związane jest ono z osobami, które potrafią ograniczyć swoje potrzeby. Z kolei zaś sabi oznacza piękno naturalnego upływu czasu, zachwyt nad niedoskonałościami, akceptację procesu starzenia.

Styl życia według Wabi Sabi

Co to oznacza w praktyce? Otóż Wabi Sabi to odnalezienie piękna w niedoskonałościach, zaakceptowanie tego, że piękno nie jest ukryte na okładkach kolorowych magazynów, tylko w zmarszczkach dookoła oczu, w zarysowanym przez naszego ulubionego kota, w naszym wyszczerbionym kubku. No właśnie – to także zgoda na przemijanie czasu, na to, że nie wszystko musi być najnowsze i doskonałe.

Wabi Sabi – aranżacja niedoskonałej, ale pięknej przestrzeni

Taką filozofię życia ma być widać w naszym mieszkaniu. Co ważne – nie chodzi tu o to, że teraz przestajemy je sprzątać, skupujemy specjalnie zniszczone rzeczy i ogólnie nie dbamy o nie. Wręcz przeciwnie – dbamy bardzo, jednak bez pośpiechu, bez popędu. Jakie są charakterystyczne cechy Wabi Sabi we wnętrzach mieszkania?

Najważniejsze cechy Wabi Sabi:

1. Naturalizm

Naturalizm
Naturalizm

Przede wszystkim dominuje tu neutralizm w każdym kontekście i znaczeniu tego słowa. Na pewno zaś odnosi się do materiałów – dominują tu wszystkie naturalne materiały nawet, jeśli mogą się one jak len nieco wygnieść. Ponadto często stosuje się tu także dekoracje z kamieni, terakoty. Warto także podkreślić, że raczej nie wyrzucamy przedmiotów, w których coś się zniszczyło, a nawet przeciwnie – możemy taką np. rysę na ceramice pięknie wyeksponować. Jednocześnie jednak dbamy bardzo o to, aby nie zagracić przestrzeni. Całość ma cechować bowiem ład i porządek.

2. Prostota

Prostota
Prostota

No właśnie – charakterystyczna dla Wabi Sabi jest prostota (a dokładniej Wabi oznacza prostotę), jednak nie minimalizm. Tutaj będziemy mieć do czynienia raczej z prostotą formy, małą ilością zdobień, brakiem ciężkich mebli, złoceń. Niemniej jednak wszelkie przemyślane domowe akcenty jak najbardziej tu pasują. Cenione tutaj są wyroby ręcznie robione i noszące znamiona użytkowania.

3. Barwy ziemi i natury

Barwy ziemi i natury
Barwy ziemi i natury

Wabi Sabi to mozaika kolorów ziemi z neutralnymi barwami. Na ścianach dominują tu raczej jasne, naturalne beże, odcienie żółci, niebieskiego czy zieleni. Nie oznacza to oczywiście, że mamy unikać całkowicie mocnych barw. Bardziej liczy się to, że powinny występować one w naturze i że nie mogą w żaden sposób zdominować całej przestrzeni. Przykładowo – mocny fiolet, żywa mocna czerwień to zupełnie nie kolory Wabi Sabi. Natomiast już delikatny fiołkowy fiolet czy też ceglasta barwa sprawdzą się – szukaj inspiracji w kolorach ziemi.

4. Rośliny

Rośliny
Rośliny

Dość ważnym elementem w Wabi Sabi są właśnie rośliny, które zdobią nasze wnętrze i dodają mu domowego ciepła. To dodatkowy rodzaj mostu między nami, mieszkaniem i naturą. Do stylu Wabi Sabi świetnie pasują kłujące sukulenty oraz fikusy bonsai. Te rośliny mimo chęci nie będą nigdy symetryczne i doskonałe.

5. Domowe dodatki

Domowe dodatki
Domowe dodatki

Jak zaś ten styl podchodzi do kwestii dodatków? Otóż jak najbardziej możemy, a nawet powinniśmy je stosować. Wszelkie dawne pamiątki po dziadkach, delikatnie nadgryzione zębem czasu nasze ulubione figurki – tego naprawdę nie musimy traktować jako niepotrzebny sentymentalizm. Stary młynek do kawy, klasyczny moździerz z mosiądzu, ceramika a nawet czajnik z uchem będzie świetnym dodatkiem.

Wabi Sabi – sposób na dobre i ciekawe życie

Na koniec warto zauważyć, że wraz z tak dużą zmianą w naszym mieszkaniu, zmieni się całe nasze życie. Pośpiech, gonitwa, życie z obawą o kolejne kredyty i pożyczki, pogoń za pięknem – to wszystko pójdzie w zapomnienie. Stopniowo nauczymy się celebrować życie, doceniać wagę drobnych przyjemności i małych chwil. Ponadto zaakceptujemy proces przemijania i odnajdziemy w nim radość- powitamy w drzwiach starych przyjaciół, odnowimy znajomości, spojrzymy odważnie w lustro. A wchodząc do własnego domu będziemy się czuli w pełni na swoim miejscu w świecie.

Sposób na dobre i ciekawe życie
Sposób na dobre i ciekawe życie

Czy taka perspektywa nie brzmi kusząco? Na pewno tak! Warto zatem poczytać więcej na temat filozofii Wabi Sabi oraz zacząć wprowadzać elementy aranżacji według niej do naszego życia. Jeśli zainteresowała Cię japońska filozofia akceptowania niedoskonałości i chcesz ją poznać bliżej, warto sięgnąć podczas picia herbaty (prosto z Japonii 🙂 po poniższe książki:

  1. Żyj Wabi Sabi – Julie Pointer Adams – ok. 20zł
  2. Wabi Sabi Japońska Sztuka Dostrzegania Piękna W Przemijaniu – Andrew Juniper – ok. 20zł
  3. Wabi Sabi – Tomas Navarro – ok 75zł
  4. Wabi Sabi: Japanese Wisdom for a Perfectly Imperfect Life – Kempton Beth – ok. 77 zł

Źródło:

  1. http://www.fpiec.pl/design/wabi-sabi-najwazniejszy-trend-2018
  2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Estetyka_zen
  3. https://www.weranda.pl/urzadzamy/jak-to-urzadzic/jak-urzadzic-wnetrze-w-stylu-wabi-sabi
Zobacz koniecznie!
Program rządowy Mieszkanie Plus
Styl Wabi Sabi. Czym jest japońska filozofia Wabi Sabi? Nowy trend w 2019 2020

Marzenia o własnym mieszkaniu nie zawsze są łatwe do spełnienia, ale obecnie wiele rodzin może skorzystać z takiego rozwiązania jak Program rządowy [WIĘCEJ]

Czy aranżacja kuchni może sprawić wiele problemów?
Styl Wabi Sabi. Czym jest japońska filozofia Wabi Sabi? Nowy trend w 2019 2020

Urządzenie tak ważnego pomieszczenia, jakim jest kuchnia, może każdemu z nas sprawić sporo problemów. Dlaczego? Aranżacja kuchni Czy aranżacja kuchni może sprawić [WIĘCEJ]

Dywan w salonie. Relikt przeszłości czy wyzwanie w mieszkaniu?
Styl Wabi Sabi. Czym jest japońska filozofia Wabi Sabi? Nowy trend w 2019 2020

Moda w XXI wieku potrafi być zaskakująca, a często się okazuje, że nikt za nią nie podąża. Tak naprawdę, wielu wzoruje się [WIĘCEJ]

Cześć! Jestem jednym z redaktorów strony Mieszkanie Plus. Z wykształcenia i zawodu projektuję wnętrza. Uwielbiałam aranżować małe, trudne do zagospodarowania mieszkania. Aktualnie mieszkam w Łodzi, ale moim rodzinnym miastem są Katowice. Rocznik 1988. Jeśli chcesz możesz mnie obserwować na Facebooku, Twitterze lub Medium.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *