Lagom. Szwedzki styl dobrego życia.

Lagom. Szwedzki styl dobrego życia.

Spread the love

Moda na skandynawski design we wnętrzu i inspirowanie się sztuką życia z tego regionu, są stale obecne i dostrzegalne. Coraz większą popularność zdobywa też szwedzki sekret dobrego życia – Lagom.

Lagom – szwedzki sekret dobrego życia

Lagom - szwedzki sekret dobrego życia
Lagom – szwedzki sekret dobrego życia

Słowo „Lagom” słychać czasami w odniesieniu np. do dania („Lagom stark” – średnio ostre). W odniesieniu do natury i życia w zgodzie z nią wiąże się to ze szwedzkim modelem życia. Oznacza to życie w zgodzie z naturą, unikanie skrajności i docenianie tego, co się ma. Reakcja na to słowo w Szwecji jest bardzo optymistyczna. Odnosi się do uroków życia rodem z mroźnej Skandynawii, gdzie może nie wszystko jest piękne, idealne, ale za to pełne harmonii i szczęścia, które można rozumieć indywidualnie

W jednej z książek na temat zalet życia w Szwecji można znaleźć cytat, który oddaje ideę Lagom:

Może i Szwedzi nie są najszczęśliwszym narodem na świecie, ale nieodmiennie plasują się w górnej dziesiątce najróżniejszych rankingów zadowolenia. Oto koronny przykład szczęścia w stylu Lagom – umiarkowania, a nie euforii i uniesienia, a już zdecydowanie nie samozadowolenia

W tej samej książce za inspirująca postać uznaje się Jonasa Gardella. Życie w zgodzie z naturą wiąże się nie tylko z emocjonalnym podejściem do tej kwestii i szukaniem ładu wewnątrz siebie. To także umiejętność odnalezienia się w codzienności, w której nie wszystko jest takie jak się planuje, oczekuje, chce, ale jest w tym, mimo wszystko, radość. Mają to potwierdzać rankingi, w których Szwedzi uznają się za szczęśliwych.

Inne kwestie związane ze szwedzkim podejściem do życia – Lagom

work-life balance
work-life balance

Ważną rolę w modelu szwedzkiego rozumienia szczęścia w życiu odgrywa „work-life balance„, czyli idea łączenia się w społeczeństwie, w którym nie brakuje indywidualistów. To kwestia znalezienia wspólnego języka obok tego co dzieli, dostrzegając również to, co łączy w danym kraju i kulturze.

Ciemne strony Lagom…

Pomimo, że Lagom celebruje przyjemność i zadowolenie z codzienności, cieszenie się sobą i innymi ludźmi, którzy nas otaczają, jednak ma również swoje ciemne strony. Za takie uważa się brak celebrowania przeciętności, a wręcz wprowadzanie napięcia i oczekiwań co do obyczajów. Wiele osób krytykuje również fakt, że Lagom nie docenia, a wręcz neguje pewność siebie, ponieważ uważa, że w społeczeństwie połączonych ze sobą indywidualności nie ma już miejsca na siebie samego.

Lagom to wciąż poradnik na temat sposobu życia

Często ludzie podchodzą do niego emocjonalnie, uważając, że każda kwestia, jaką omawia, jest konieczna do zaakceptowania. Jednak w księgarniach książki o Lagom nadal można znaleźć w dziale „poradniki”. A wówczas pojawia się wiele opinii co do tego, czy przesłanie Lagom powinno zawierać aż tyle elementów. W tym takich jak np. przepisy kulinarne, ponieważ urasta do rangi poradnika na temat życia, a pisanie o gotowaniu dla wielu jest uwłaczające. To skierowanie się z powrotem do materialnych kwestii, czego zaprzeczeniem samo w sobie jest Lagom. Dla osób, dla których Lagom ma wymiar ściśle duchowy, może to być niezrozumiałe.

Jak wprowadzić Lagom do swojego życia?

W poradnikach znajdziemy wiele wskazówek co do tego jak zamienić filozofię życia w swoją codzienność. Mają one potwierdzać, że Lagom jest dostępny dla każdego i tak naprawdę nie potrzeba wiele, by i w naszym życiu idee te zagościły na stałe.

Popularne kwestie związane z celebrowaniem Lagom na co dzień to np. posiadanie zawsze w domu dużej ilości świec, przejście „na zieloną stronę mocy”, czyli zostanie wegetarianinem lub weganinem, a nawet takie porady jak uzupełnienie swojego stylu koczkiem, który jakiś czas temu zyskał miano ” koka Lykke Li„.

W Lagom nawet kolor ścian ma znaczenie
W Lagom nawet kolor ścian ma znaczenie

W Lagom nawet kolor ścian ma znaczenie, ponieważ powinny one być białe. To mocne odwołanie do sztuki skandynawskiej, zamiłowania do bieli, naturalnych elementów w wystroju i szukania inspiracji w naturze. Dlatego Lagom dopuszcza jedną ścianę w kolorze lub np. z tapetą, ale więcej już nie. Wśród innych porad znajdziemy np. zachęcenie do pracy na drutach, dające dobrą energię i skupienie. Nawet wakacje, odpoczynek i urlop mogą być zgodne z Lagom, kiedy są „husvagnssemester”.

Lagom to przypomnienie o prostych rzeczach, jakie dają radość
Lagom to przypomnienie o prostych rzeczach, jakie dają radość

Lagom to przypomnienie o prostych rzeczach, jakie dają radość

Dla sceptyków Lagom to nic innego jak przypomnienie ludziom, że radość tkwi w detalach, jakie na co dzień omijamy. To też odwołanie się do wyobraźni, doceniania bliskich, czasu wolnego i celebrowania chwil, jakie daje nam życie, bez pośpiechu i szukania wymówek od wykonywania prostych, dziecięcych czynności, zabaw, relaksu. W tym rozumieniu Lagom nie jest niczym nowym, choć we współczesnym świecie, dla zabieganych i zapracowanych osób, stanowi punkt zwrotny w życiu, pokazujący właściwy kierunek.

Całą filozofię Lagom podsumowuje powiedzenie:

Szczęście w sensie Lagom nie polega na ekstremach.

To prostota każdego dnia, celebrowanego w taki sposób jakby miał być już ostatnim. To też szukanie magii w codzienności, unikanie skrajności i docenianie tego co się ma, bez podkoloryzowania jej, za to z unikaniem indywidualności i pewności siebie (co, jednak nie każdy potrafi zrozumieć).

Polecane książki o szwedzkim sposobie życia Lagom:

  • Lagom szwedzka sztuka życia, Linnea Dunne
  • Lagom. Szwedzki sekret dobrego życia, Lola A. Akerstrom
  • Live Lagom Szwedzka Sztuka Życia W Harmonii, Anna Brones

Źródło:

  1. https://www.forbes.com/sites/davidnikel/2019/03/06/move-over-hygge-why-lagom-is-the-scandinavian-lifestyle-concept-we-really-need/#2b43f53b3e10
  2. https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/kariera/lagom-i-fika-szwedzka-filozofia-pracy-i-zycia/n53nytg
  3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Lagom
Zobacz koniecznie!
Mieszkanie urządzone w stylu Hygge
Lagom. Szwedzki styl dobrego życia. 2020

O duńskim koncepcie Hygge słyszy się w ostatnim czasie coraz więcej. Jest to rodzaj ideologii, która znajduje zastosowanie w codziennym życiu oraz [WIĘCEJ]

Styl Wabi Sabi. Czym jest japońska filozofia Wabi Sabi? Nowy trend w 2019
Lagom. Szwedzki styl dobrego życia. 2020

XXI wiek niestety nieraz idzie w stronę surowego, chłodnego minimalizmu we wszystkich aspektach życia. Współczesne życie i mieszkania https://www.youtube.com/watch?v=Pl5EUjEBpcw Wabi Sabi Obecnie [WIĘCEJ]

Styl shabby chic we wnętrzach
Lagom. Szwedzki styl dobrego życia. 2020

Styl shabby chic charakteryzuje się starodawnym klimatem, który przywodzi na myśl babcine mieszkanie. Nadaje on wnętrzu niezwykle kobiecy i romantyczny wygląd. Dekoratorką [WIĘCEJ]

Cześć! Jestem jednym z redaktorów strony Mieszkanie Plus. Z wykształcenia i zawodu projektuję wnętrza. Uwielbiałam aranżować małe, trudne do zagospodarowania mieszkania. Aktualnie mieszkam w Łodzi, ale moim rodzinnym miastem są Katowice. Rocznik 1988. Jeśli chcesz możesz mnie obserwować na Facebooku, Twitterze lub Medium.

Jeden komentarz

  1. Dzięki za kolejny informacyjny blog. W innym miejscu mógłbym uzyskać tego typu informacje napisane w tak doskonały sposób? Mam projekt, nad którym po prostu teraz pracuję i szukałem takich informacji.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *