Historia lamp Tiffany. Opowieść o Louisie Comfort Tiffany, jego inspiracjach i innowacjach w dziedzinie oświetlenia artystycznego.

oswietlenie lampy tiffany historia 1

Historia lamp Tiffany

Lewis Comfort Tiffany był znakomitym artystą, projektantem i przedsiębiorcą, którego działalność przypada na przełom XIX i XX wieku. Zasłynął on przede wszystkim dzięki innowacjom, jakie wprowadził w dziedzinie oświetlenia artystycznego. Wszyscy znamy charakterystyczne lampy Tiffany, które po dziś dzień zachwycają swoim niepowtarzalnym stylem oraz jakością wykonania.

Tiffany urodził się w 1848 roku w rodzinie znanego jubilera, Charlesa Tiffany’ego. Już w młodym wieku rozwijał swoje zdolności artystyczne, które wkrótce miały przysłużyć mu do stworzenia niezwykłych dzieł sztuki. Jego inspiracją było zarówno piękno natury, jak i sztuki, której odkrył w Europie podczas długiej podróży, jaką odbył z rodziną w latach sześćdziesiątych XIX wieku.

Jednym z najbardziej znanych i cenionych przez koneserów jego dzieł są tzw. „lampy Tiffany”. To właśnie w tej dziedzinie artysta wprowadził wiele innowacji, które uczyniły go prekursorem nowoczesnego oświetlenia artystycznego.

W swojej twórczości Tiffany zwracał szczególną uwagę na estetykę oraz jakość wykonania swoich dzieł. Lampy, które zaprojektował, były nie tylko stylowe, ale także trwałe i funkcjonalne. Wszystkie były ręcznie robione, a ich tworzenie wymagało dużej precyzji oraz wiedzy technicznej.

Jego lampy charakteryzowały się przede wszystkim niezwykłymi kloszami wykonanymi z kolorowego szkła. Artysta zastosował w nich nowe techniki produkcji, które pozwalały na uzyskanie atrakcyjnych efektów świetlnych. Klosze były ręcznie malowane, a ich wzory były niepowtarzalne i oryginalne.

Pomysł na tę nową formę oświetlenia zrodził się w głowie artysty podczas zwiedzania muzeum szklarstwa. Sofijskie muzeum, w którym znalazły się m.in. dawne egipskie witraże oraz starożytne grecy witraże przyciągnęły jego uwagę i zainspirowały do stworzenia własnych dzieł z wykorzystaniem technik, o których nie słyszał jeszcze nikt.

Jednym z kluczowych elementów, którym artysta poświęcał dużo uwagi w swojej twórczości, była kolorystyka. Zastosowanie wielu kolorów i wplecenie ich w piękne, delikatne wzory stało się nową jakością w sztuce oświetleniowej, której fani pokochali i która zachwyca po dziś dzień.

Podsumowanie

Lewis Comfort Tiffany to nie tylko znakomity artysta i projektant, ale także prekursor nowoczesnego oświetlenia artystycznego. To on wprowadził wiele innowacji, które dla dzisiejszych koneserów sztuki są nieocenione. Jego lampy Tiffany to jedne z najpiękniejszych dzieł sztuki, jakie kiedykolwiek powstały. Charakteryzuje je nie tylko niepowtarzalny styl, ale także doskonała jakość wykonania oraz funkcjonalność.

Źródła

  • Tiffany Lamps and Metalware, by Alastair Duncan
  • The Art Glass of Louis Comfort Tiffany, by Paul Doros

About The Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *