Zielona Lampa Tiffany

Lampy Tiffany. Kompletny przewodnik, wszystko co powinieneś wiedzieć o słynnych lampach Tiffaniego

Pod koniec XIX wieku Louis Comfort Tiffany (1848-1933), syn założyciela Tiffany & Co. Charlesa Lewisa Tiffany’ego (1812-1902), zboczył z rodzinnego biznesu i stał się jednym z najważniejszych artystów i projektantów ruchu secesyjnego.

Historia Tiffany Studios

Urodzony w Nowym Jorku w rodzinie wybitnych, wysokiej klasy jubilerów, Tiffany miał okazję podróżować w młodym wieku. Jego pierwsza chwila inspiracji pojawiła się po wizycie w londyńskim Victoria and Albert Museum w 1865 roku, gdzie zetknął się ze świecącymi kolorami osiąganymi przez szkło z czasów starożytnych.

Zaledwie 20 lat później otworzył Tiffany Studios, studio szklarskie, które szybko zyskało na znaczeniu dzięki serii prestiżowych zamówień obejmujących projekty nowojorskiego Teatru Liceum i Białego Domu w Waszyngtonie. W wyniku wczesnej ekspozycji na sztukę dekoracyjną z całego świata, jego projekty czerpały inspirację z globalnych źródeł, takich jak perskie wzornictwo szkła, witraże ruchu gotyckiego i inne elementy azjatyckiego i europejskiego rzemiosła.

Budowa lamp Tiffany

Lampy Tiffany zawierały zwijany brązowy drut i dmuchane ulubione szkło (termin, który sam Tiffany ukuł), które “odzwierciedlało kulturową fascynację egzotyką”, mówi Tim Andreadis, specjalista Freemana w dziedzinie wzornictwa XX wieku. Od końca lat dziewięćdziesiątych XIX wieku do lat dwudziestych XX wieku firma Tiffany Studios produkowała szklane odcienie mozaikowe z motywami geometrycznymi i kwiatowymi.

Jego geometryczne wzory odwoływały się do dalekosiężnego ruchu artystycznego i rzemieślniczego, który zdefiniował przełom XX wieku, podczas gdy inspirowane naturą motywy współgrały z ruchem secesyjnym, stylem, który przerywał sztukę przełomu wieków, architekturę, reklamę i projektowanie.

Artyści i projektanci, którzy stworzyli ikoniczny klosz lampy Tiffany’ego, mówi Andreadis, “stworzyli dzieło projektowania oświetlenia, które nie ma sobie równych w czasach nowożytnych”. 

Wartość lamp Tiffany 

Zielononiebieska lampa Tiffany
Zielono-niebieska lampa Tiffany

Lampy Antique Tiffany są obecnie poszukiwane, a rynek pozostaje konkurencyjny dla prac o wysokiej jakości inwestycji. Wartość lamp Tiffany może wynosić od 4000 dolarów do ponad 1 miliona dolarów. Najdroższe lampy Tiffany sprzedają się za ponad 1 milion dolarów. Najwyższa cena kiedykolwiek zapłacona za lampę Tiffany pozostaje 2,8 miliona dolarów na aukcji Christie’s w 1997 roku.

“Najlepsze lampy Tiffany mają harmonijnie skomponowane odcienie z mozaiki setek indywidualnie dobranych kawałków szkła”, mówi Andreadis. “Bardzo dobry przykład można nabyć na dzisiejszym rynku w przedziale cenowym 100.000-150.000 dolarów”.

Lampy Tiffany z motywami kwiatowymi i żywymi kolorami są jednymi z najbardziej pożądanych przykładów na rynku. Niektóre z najbardziej popularnych projektów sięgają od bardziej orientalnych stylów, takich jak lampa Tiffany Poppy, do projektów kwiatowych, takich jak lampa Tiffany Daffodil i lampa Tiffany Wisteria.

Lampy Tiffany Dragonfly i Tiffany Peacock, mówi Andreadis, są jednymi z najbardziej pożądanych lamp “niebiesko-chip” Tiffany – te, które byłyby znacznie droższe w czasie ich tworzenia i nadal mają tendencję do pobierania sześciocyfrowych wartości dzisiaj.

Popularne motywy do lamp Tiffany’ego

Złoto-niebieska lampa Tiffany
Złoto-niebieska lampa Tiffany

Niektóre z popularnych motywów lamp Tiffany na rynku obejmują:

 • Lampa Tiffany Butterfly Lampka
 • Lampa Tiffany Daffodil Lampka
 • Lampa naftowa Tiffany Dragonfly Lampka
 • Grecka lampa kluczowa Tiffany’ego
 • Lampa Tiffany Nautilus Lampka
 • Lampa pawia Tiffany.
 • Lampa Tiffany Poppy Lamp
 • Lampa żółwia Tiffany Turtle Lamp
 • Lampa Tiffany Wisteria Lampka

Lampy biurkowe Tiffany’ego

Historyczna, zielona lampa biurkowa Tiffany
Historyczna, zielona lampa biurkowa Tiffany

W przypadku, gdy sześciocyfrowe sumy nie są w Twoim budżecie, Tiffany Studios wyprodukowało również lampy studenckie i biblioteczne o geometrycznych lub ulubionych odcieniach szkła. Szukając tych, jak również niektóre z mniej popularnych motywów i oryginalnych komponentów lamp Tiffany pozwalają kupującym “nabyć jakość Tiffany za ułamek ceny bardziej wyszukanych lamp ołowianych”, mówi Andreadis.

Inną bardziej dostępną opcją dla tych, którzy szukają lamp Tiffany Studios jest baza z brązu. Podczas gdy mniej zapierające dech w piersiach niż ich odpowiedników abażurów, oryginalne podstawy są nadal cenione przez kolekcjonerów.

Jak rozpoznać zabytkowe lampy Tiffany?

Skąd wiesz, że twoja ołowiana lampa jest oryginalną lampą Tiffany’ego? Oto kilka cech charakterystycznych oryginalnej lampy Tiffany:

 • Szkło: Ze względu na wiek oryginalnych lamp Tiffany, szkło mozaikowe prawdopodobnie wyprodukuje grzechotkę, jeśli zostanie lekko stuknięte.
 • Podstawa: Podstawy lamp Tiffany były w większości odlewane z brązu, choć z pewnymi wyjątkami.
 • Znaczki: Prawie wszystkie klosze i podstawy lamp Tiffany zostały oznaczone znakiem “Tiffany Studios New York” wraz z serią numerów.  

W razie wątpliwości należy zawsze skontaktować się ze specjalistą ds. sztuki dekoracyjnej, który może zaoferować lepszy wgląd w konkretny przykład.

Źródło:

 • invaluable.com
 • elledecor.com

Grafiki:

 • www.piqsels.com/es/public-domain-photo-jbdjs
 • commons.wikimedia.org/wiki/File:Wisteria_Tiffany_Studios_Lamp.jpg
 • pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:WLA_nyhistorical_1910_desk_lamp.jpg
 • commons.wikimedia.org/wiki/File:WLA_nyhistorical_Tiffany_Studios_Desk_lamp.jpg

Cześć! Jestem jednym z redaktorów strony Mieszkanie Plus. Aktualnie łączę dwie pasje - projektowanie wnętrz i szukanie odpowiedzi na trudne pytania. Obecnie mieszkam w Łodzi, ale moim rodzinnym miastem są Katowice. Rocznik 1988. Jeśli chcesz możesz mnie obserwować na Facebooku, Twitterze lub Medium.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.