Parawan pokojowy. Wszystko co musisz wiedzieć przed jego zakupem

Parawan pokojowy

Parawany pokojowe służą do wielu różnych celów, a więc nie zawsze jest to wyłącznie element dekoracyjny pomieszczenia. Należy podkreślić, że występują one w wielu różnych wariantach, dzięki czemu znalezienie czegoś odpowiedniego dla siebie nie stanowi wielkiego wyzwania.

Charakterystyka i budowa parawanów pokojowych

Przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników. Wszystko zależy od przeznaczenia produktu – powinno ono zostać określone już na samym początku. Parawany pokojowe są pionowymi konstrukcjami o zróżnicowanych wymiarach.

Dzięki nim możliwe jest skuteczne wydzielenie przestrzeni w danym pomieszczeniu. Jest to szczególnie dobra opcja, jeśli wnętrze jest spore, jednak jego zaaranżowanie jest trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Za pomocą parawanu można oddzielić m.in. część jadalnianą od salonu, czy też część biurową od sypialni.

Zarezerwuj odpowiednią przestrzeń na parawan

Możliwości są niemal nieograniczone, a więc wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, czy też posiadanej kreatywności. Niezwykle istotne jest to, aby parawan nie utrudniał codziennego funkcjonowania. Powinien on zostać umieszczony w takim miejscu, aby komfort życia nie uległ obniżeniu.

Orientalny Parawan Pokojowy z Japońskim Chińskim Motywem
Orientalny parawan pokojowy z chińskim motywem.
Źródło: Marguerite Serusier, painted in 1900 / Public domain

Nie zawsze jest to możliwe, szczególnie jeśli pomieszczenie jest relatywnie małe. Parawany pokojowe pełnią również rolę dekoracyjną. Prawdą jest, że dzięki nim wnętrze może zyskać unikatowego wyrazu. Bez większych trudności można znaleźć modele w klasycznym stylu, które wyróżniają się ponadczasową elegancją.

Parawany wracają do łask

Takie wzornictwo nigdy nie wychodzi z trendów wnętrzarskich, a więc zakup będzie udany. Miłośnicy orientu również znajdą coś dla siebie. Czasami nie trzeba wiele, aby diametralnie odmienić aranżacje. Dodatkowym atutem jest fakt, że wysokiej klasy parawan wcale nie musi kosztować majątku.

Dużym zainteresowaniem cieszą się modele w stylu modernistycznym, które świetnie pasują do niemal każdego wielkomiejskiego wystroju. Takie parawany pokojowe charakteryzują się efektownym wzornictwem, które przyciąga wzrok.

Wzory tradycyjne i ponadczasowe

Dla zwolenników minimalizmu rekomendowane są jednokolorowe produkty, które wtapiają się w otoczenie, a jednocześnie nie przytłaczają wnętrza. W sprzedaży znajdują się nie tylko parawany tradycyjne, ale również składane.

Jest to prawdziwa gratka dla tych, którzy tego rodzaju zasłony potrzebują jedynie od czasu do czasu. Nie trzeba obawiać się, że konstrukcja będzie zajmować zbyt dużą ilość przestrzeni. Docenią to ci, którzy poszukują praktycznych oraz funkcjonalnych rozwiązań.

Parawan z trzech paneli
Parawan z trzech paneli
Źródło: Louis Comfort Tiffany / CC0

Zwróć szczególną uwagę na liczbę paneli z których zbudowany jest parawan

Przed zakupem warto jest sprawdzić, z ilu paneli składa się wybrany model. Oczywiście ogromną rolę odgrywa materiał, z jakiego został wykonany parawan. Produkt powinien być przede wszystkim trwały i niepodatny na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych. Nawet po kilku latach powinien prezentować się zupełnie tak, jak w dniu zakupu.

Wyróżnia się następujące tworzywa, z których wykonuje się omawiane osłony pokojowe:

  • tkanina poliestrowa,
  • drewno,
  • bambus,
  • wiklina,
  • słomka,
  • rattan.

Parawan powinien być stabilny, tak aby nie został przypadkowo przewrócony. Wiele osób uważa jednak, że musi być on relatywnie lekki, aby przesuwanie konstrukcji nie stanowiło wyzwania.

Masz już parawan albo dopiero zamierzasz go kupić? Podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu.

About The Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *