7 cech wnętrza w nowoczesnym stylu

7 cech wnętrza urządzonego w nowoczesnym stylu

Opisując wystrój wnętrz, mamy tendencję do rzucania terminem nowoczesny, ale czy naprawdę używamy go poprawnie?

Często terminy “nowoczesny” i “współczesny” są używane zamiennie, ale różnią się od siebie. Nowoczesny styl aranżacji wnętrz faktycznie zrodził się z ruchu projektowego na przełomie XIX i XX wieku. Współczesny styl projektowania wnętrz dotyczy raczej tego, co jest popularne tu i teraz i nie jest związany z żadną konkretną epoką.

Oto 7 cech charakterystycznych dla nowoczesnego stylu aranżacji wnętrz:

1. Prostota i jednolitość

nowoczesny

Dzięki wpływowi niemieckiej i skandynawskiej architektury oraz wzornictwa, nowoczesny styl projektowania wnętrz jest prosty i niepowtarzalny. Najważniejszą cechą tej formy jest funkcjonalność. Kształt zawsze podąża za funkcją.

2. Naturalne materiały i barwy ziemi

nowoczesny

Nowoczesny wystrój wnętrz zazwyczaj obejmuje również wykorzystanie naturalnych materiałów oraz neutralnych lub ziemistych kolorów. Przyjrzyj się niepomalowanemu drewnu, metalom, skórze i monochromatycznym kolorom.

3. Proste linie

nowoczesny

W nowoczesnej architekturze i aranżacji wnętrz kładzie się nacisk na mniejszą liczbę łuków i bardziej uporządkowane linie poziome i pionowe. Elementy konstrukcyjne, takie jak beton czy belki, również często pozostają odsłonięte.

4. Nieskomplikowana przestrzeń

nowoczesny

Jeśli potrzebujecie miejsca bez bałaganu, aby utrzymać stres na niskim poziomie, to pokochacie nowoczesny wystrój wnętrza, który podkreśla uporządkowaną przestrzeń. Jeśli coś nie ma celu, to nie jest tam dodawane.

5. Naturalne światło i niezabudowane okna

nowoczesny

W nowocześnie zaprojektowanych domach bardzo ważne jest naturalne światło, dlatego posiadanie dużej liczby okien jest istotne.

6. Proste, funkcjonalne meble

nowoczesny

Nowoczesne meble podobnie jak architektura podkreślają prostotę i funkcjonalność. W domach urządzonych w nowoczesnym stylu zazwyczaj widać niskie, poziome meble z prostymi liniami. Wyposażenie jest zazwyczaj wykonane z naturalnych materiałów, takich jak nielakierowane drewno, skóry, stal, chrom lub szkło.

7. Monochromatyczna paleta kolorów

nowoczesny

Przy nowoczesnym wzornictwie zazwyczaj stosuje się monochromatyczną paletę kolorów. Głównymi kolorami są zazwyczaj czerń i biel oraz niektóre kolory podstawowe (żółty, czerwony i niebieski), które uzupełniają monochromatyczną paletę kolorów.


Źródło:

  1. cowhideoutlet.com/blog/characteristics-of-modern-interior-design-style/
  2. decoraid.com/blog/interior-design-style/contemporary-vs-modern-interior-design

Cześć! Jestem jednym z redaktorów strony Mieszkanie Plus. Aktualnie łączę dwie pasje - projektowanie wnętrz i szukanie odpowiedzi na trudne pytania. Obecnie mieszkam w Łodzi, ale moim rodzinnym miastem są Katowice. Rocznik 1988. Jeśli chcesz możesz mnie obserwować na Facebooku, Twitterze lub Medium.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.