Nunchi. Koreańska sztuka słuchania i odczytywania nastrojów

Nunchi

Nunchi (określane czasami również jako noonchi) to koreańska koncepcja odnosząca się do delikatnej sztuki słuchania i rozumienia nastrojów innych ludzi. Powszechnie uważa się, że stanowi rodzaj recepty na szczęście, opartej na inteligencji emocjonalnej.

Co dokładnie znaczy Nunchi?

Koreańska filozofia Nunchi uważana jest za połączenie inteligencji emocjonalnej z wrażliwością społeczną i rozumieniem potrzeb drugiego człowieka. To inteligencja emocjonalna, określana czasami jako supermoc. Co istotne, nie stanowi cech, które niektórzy ludzie mają, a inni nie. Nunchi w swojej filozofii idzie znacznie dalej. W ostatnim czasie zainteresowała się nią także zachodnia część kontynentu, a w Stanach Zjednoczonych powstała publikacja na jej temat -„The Power of Nunchi: The Korean Secret to Happiness and Success” autorstwa Euny Hong.

Nowy wymiar sfery duchowej i emocjonalnej wprost z Korei

Nunchi jest kolejną, po hygge i lagom receptą na zrozumienie sensu szczęścia i sposobu na jego osiągnięcie. Amerykańska prasa napisała, że „Nunchi to koreańska supermoc, która przyda się każdemu” (Evening Standard) oraz, że „wszyscy powinniśmy zacząć praktykować nunchi” („The Times”). Nunchi zakłada, że w świecie, gdzie ludzie żyją szybko i skupiają się na technologiach, które odbierają realność przeżywania uczuć, istnieje jednak recepta na to, by poznać myśli innych ludzi i uzyskać duchową równowagę.

Założenia stojące za Nunchi

Założenia stojące za Nunchi
Założenia stojące za Nunchi

Nunchi zakłada, że to droga, która prowadzi do poznania ludzi,a tym samym umożliwia nawiązanie relacji, stwarza poczucie spokoju i harmonii w codziennym życiu. Choć podobne sformułowania są bliskie Koreańczykom od wieków, jednak wskazuje się, że nigdy wcześniej nie była tak potrzebna. wynika to m.in. z faktu, że coraz bardziej skupiamy się na życiu w świecie wirtualnym, przez co tracimy realne, prawdziwe uczucia i możliwość poznania wartościowych ludzi.

Nunchi zakłada również, że człowiek posiada umiejętność poznania odczuć innych ludzi. I nie ma to nic wspólnego ze świadomym manipulowaniem uczuciami na cele biznesowe. Filozofia koreańska zakłada, że emocje innych można i trzeba poznawać z autentycznej potrzeby nawiązania trwałych i pozytywnych relacji. Osoby, które to potrafią – są autentycznie szczere i ciekawe innych ludzi.

Symbolizuje nawiązywanie relacji, odczytywanie emocji

To zaś otwiera drogę do nawiązania relacji, dających możliwość osobistego rozwoju i pomagania innym. W Nunchi istotne znaczenie ma nie tylko nawiązanie relacji, ale też umiejętnie utrzymanie ich. Ważne jest słuchanie innych ludzi, odczytywanie ich emocji oraz komunikowanie się w sposób werbalny oraz niewerbalny. Znaczenie ma np. ton głosu, spojrzenie, postawa ciała itp. Koreańska filozofia zakłada ponadprzeciętną zdolność do obserwowania uczuć i emocji innych osób.

Wskazuje również, że na jakiś czas warto pozbyć się chłodnego rozsądku, a w to miejsce „włączyć” intuicję i emocje, które są dobrym doradcą. Nunchi nazywane jest też często „reading the room”, co oznacza rozumienie sytuacji w których ich ocena zależy od obecnych osób oraz do przestrzeni i miejsca. W takiej sytuacji koreańska filozofia zakłada, że warto by niemym obserwatorem wydarzeń, który nie pokazuje żadnych emocji, mimo, że bez trudu odczytuje odczucia ludzi obok. Co więcej, nie tylko obserwuje, ale również bez problemu odczytuje dane i analizuje je.

Nunchi to ciągłe reagowanie na nastroje innych osób

Nunchi to ciągłe reagowanie na nastroje innych osób
Nunchi to ciągłe reagowanie na nastroje innych osób

Wymaga tego konieczność ciągłego reagowania na nastroje uczestników danych wydarzeń. Dlatego taka osoba musi być czuła na zmiany nastroju. Co więcej, ważne jest również myślenie perspektywicznie, w sensie tego, co wydarzy się za jakiś czas.Kontakt, jaki został nawiązany z drugą osobą warto zamienić na trwałą relację, posiadając odpowiednio dużo czasu i uwagi. Nunchi to koreańska metoda na odczuwanie szczęścia i odnoszenie sukcesu w relacji z ludźmi. Nieodłącznie wiąże się z rolą obserwatora, który potrafi wyczuć emocje innych ludzi.

Jest to, jednak nie tylko rozmowa, ale również możliwość milczenia będąc w otoczeniu innych ludzi. To przełamanie standardów, ponieważ obecnie wiele osób rezygnuje z ciszy w trakcie np. spotkań towarzyskich. Uważa się, że stanowi ona coś niewygodnego dla wszystkich uczestników i jest oznaką niestałości. Tymczasem filozofia Nunchi wskazuje, że nawet w tych momentach, kiedy nie ma rozmowy, możliwe jest analizowanie odczuć innych ludzi. Nawet w momentach ciszy pojawiają się, bowiem komunikaty, które dobry słuchacz jest w stanie odczytać i wykorzystać w relacjach interpersonalnych.

Obserwacja, słuchanie, reakcja

Co więcej, możliwość obserwowania i słuchania człowieka pozwala poznać opinie innych ludzi, co nadaje relacjom nowego wymiaru i znacznej dynamiki. Euny Hong wskazuje, że Nunchi jest kluczem do szczęścia w życiu osobistym i w pracy każdego człowieka. Sprawdza się to w Korei na co dzień, ponieważ podczas wychowywania dzieci przekazuje się im tę wiedzę. Dla Koreańczyków znajomość zasad relacji między ludźmi jest taka sama jak np. wiedza o tym jak bezpiecznie poruszać się po ulicy.

Jak pisze Euny Hong:

„Z Nunchi masz poczucie, że świat ci sprzyja. Bez tego coś może w Ciebie uderzyć, coś czego nadejścia w ogóle się nie spodziewałeś.”

Koreańczycy uważają, że niezależnie od tego czy chcemy poprawić pozycję zawodową czy osobistą, stosowanie filozofii Nunchi ma duże znaczenie i pozwala zrozumieć innych ludzi i uzyskać harmonię z otoczeniem.


Źrodło:

  1. en.wikipedia.org/wiki/Nunchi
  2. www.dailymail.co.uk/news/article-7244983/Nunchi-Korean-art-working-people-thinking.html

About The Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *