Ubuntu. Afrykańskie pojęcie oznaczające wspólnotę, wzajemną odpowiedzialność, hojność i szacunek dla innych.

ubuntu 1

Ubuntu to idealne przykłady koncepcji społecznej i filozoficznej, które funkcjonowały na kontynencie afrykańskim od najwcześniejszych czasów. Ta koncepcja jest nadal żywa na kontynencie i coraz częściej spotykana w innych częściach świata. Ubuntu stoi na czele idei dziedzictwa kulturowego Afryki i zachęca społeczności do łączenia swoich sił w walce z wyzwaniami współczesnego świata. Koncepcja Ubuntu ma również wpływ na świat technologii, zwłaszcza w dziedzinie oprogramowania komputerowego, gdzie Ubuntu jest jednym z najlepszych przykładów.

Co to jest Ubuntu?

Ubuntu, jak wspomnieliśmy, to afrykańskie pojęcie, ale jest również nazwą jednego z najlepszych systemów operacyjnych na świecie. Ubuntu jest to, „jak określił ją jeden z twórców, „wolny, otwarty system operacyjny dla komputerów”. Ubuntu, jak inne wolne oprogramowanie, jest bezpłatnym oprogramowaniem, w przypadku którego wiele osób na całym świecie stanowi jedną społeczność, która pracuje nad jego tworzeniem, poprawianiem i udoskonalaniem. Ubuntu to dokładnie to, co oznacza jego nazwa: współpraca, hojność, szacunek, solidarność i nasza zależność od siebie nawzajem.

Zasada Ubuntu w systemie Ubuntu

Ścisłe powiązanie Ubuntu z ideami Ubuntu jest oczywiste i jest powodem, dla którego system Ubuntu jest jednym z najlepszych przykładów koncepcji Ubuntu. System operacyjny Ubuntu jest dostępny na zasadzie wolnego oprogramowania, co oznacza, że każdy może ściągnąć go z Internetu i zainstalować na swoim komputerze za darmo. Ubuntu jest otwarty dla każdego, a jego społeczność składa się z ludzi z całego świata, którzy wkładają czas i wysiłek w udoskonalenie tego systemu. Dzięki temu, każdy użytkownik Ubuntu ma dostęp do milionów linii kodu źródłowego, co pozwala na dowolne modyfikacje i poprawianie systemu zgodnie z ich potrzebami.

Podsumowanie

Ubuntu to afrykańskie hasło oznaczające wspólnotę, wzajemną odpowiedzialność, hojność i szacunek dla innych. To dokładnie to, czego potrzebujemy w dzisiejszym, rozwijającym się świecie – prawdziwej solidarności i współpracy między ludźmi. To, co wyróżnia Ubuntu, to totalne zaangażowanie twórców i użytkowników w rozwijanie i poprawianie systemu, który jest oprogramowaniem wolnym i otwartym dla każdego.

Źródła

  • Desmond Tutu, Ubuntu – The Philosophy of African Humanism
  • Michael Tellinger, Ubuntu Contributionism – A Blueprint For Human Prosperity

About The Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *