Każdy, kto w sposób legalny korzysta z energii elektrycznej, musi posiadać licznik energii elektrycznej. Montaż takiego licznika leży po stronie zakładu energetycznego i musi być poświadczony odpowiednimi dokumentami. Jakie są rodzaje liczników energii elektrycznej, jak działają i gdzie konieczne jest zamontowanie licznika trójfazowego?
Czym jest licznik prądu?
Licznik energii elektrycznej, czyli mówiąc inaczej, licznik prądu, jest urządzeniem, które musi posiadać każdy legalny odbiorca energii elektrycznej. Wskazania tego licznika są podstawą do rozliczeń z zakładem energetycznym. Licznik energii nie należy do klienta, a do zakładu energetycznego. Klient nie odpowiada więc za ewentualne awarie, a jedynie za jego ochronę przed zalaniem. Podczas montażu licznika energii elektrycznej, stosowane są różnego rodzaju zabezpieczenia, np. plomby uniemożliwiające obejście. Sam klient nie ma więc prawa żadnej ingerencji w działanie czy ustawienie licznika. Tym zajmuje się jedynie zakład energetyczny. Zgodnie z przyjętym systemem czasowym, inkasent spisuje odczyty licznika i na tej podstawie wystawiana jest faktura za zużycie energii elektrycznej.
Liczniki energii elektrycznej jednofazowe
Licznik energii elektrycznej jednofazowy przeznaczony jest do instalacji jednofazowych 230V. Zazwyczaj spotyka się je w domach ze standardowym zużyciem energii elektrycznej. Istnieją oczywiście liczniki dwufazowe czy trójfazowe, one jednak przeznaczone są do miejsc, w których zużycie prądu jest o wiele większe. Stosuje się je w biurach, w zakładach produkcyjnych czy miejscach o ogrzewaniu zasilanym elektrycznie. Licznik trójfazowy ma tę przewagę, że każdą fazę obciąża jednakowo, dzięki czemu pełna wydajność pracy jest zachowana, nie powstają także przeciążenia. Licznik trójfazowy pokazuje moc czynną.
Liczniki zużycia energii elektrycznej- jakie są ich rodzaje?
Najbardziej standardowe i najpopularniejsze są liczniki indukcyjne z obrotową tarczą. Są napędzane przez dwie cewki, w których prąd płynie z szybkością proporcjonalną do napięcia i natężenia prądu pobieranego. Liczba obrotów tarczy jest odwzorowana cyframi, dzięki czemu odczyt jest wyraźny i klarowny.
Innym rodzajem liczników jest licznik elektroniczny. Składa się on z układów scalonych, które wytwarzają impulsy pod wpływem natężenia i napięcia prądu. Wynik zliczania tych impulsów jest widoczny na wyświetlaczu LCD. Zaletą licznika elektrycznego jest funkcja radiowego przesyłu danych, dzięki któremu inkasent nie musi przyjeżdżać do domu, by odczytać zużycie prądu.