Płyta Osb – Cena, Rodzaje I Wymiary

Płyta osb – cena, rodzaje i wymiary

Płyta OSB, której pełna nazwa brzmi Oriented Strand Boards, w ponad 90% składa się z drewnianych, sprasowanych wiórów. Pozostałą część stanowi zaś spoiwo w postaci żywicy syntetycznej. Produkt ten, co należy podkreślić, nie jest byle jakim zlepkiem, lecz bardzo przemyślaną konstrukcją, odporną na zginanie. Płyta ta jest bardzo popularnym materiałem konstrukcyjnym ze względu na łatwość jej obróbki oraz ogromną trwałość. Jeśli zainteresował cię ten produkt, koniecznie przeczytaj nasz tekst i dowiedz się więcej o jego zaletach, wymiarach czy grubości.

Rodzaje płyt OSB

Istnieje kilka rodzajów płyt OSB, różniących się między sobą przeznaczeniem, wytrzymałością, czy twardością.

  • Płyta OSB-3, to najczęściej wykorzystywana w budownictwie płyta. Można ją stosować w umiarkowanie wilgotnych warunkach, posiada niską cenę i zdolność przenoszenia obciążeń;
  • Płyta OSB-1 jest dobra, ale w suchych warunkach np. wewnątrz budynku. Płyta ta jest bardzo tania, ale niestety nie jest zbyt wytrzymała;
  • Płyta OSB-2 to ulepszona, o możliwość przenoszenia większych obciążeń, płyta OSB-1. Dzięki czemu sprawdza się jako płyta nośna;
  • Płyta OSB-4 jest jeszcze wytrzymalsza na wilgotność oraz wszelkiego rodzaju obciążenia mechaniczne.

Można ją zatem używać do budowy ścian, gdy stawiamy dom szkieletowy oraz różnego rodzaju konstrukcji nośnych.

Wymiary i grubość płyty OSB

W związku z tym, że każdy klient potrzebuje indywidualnie dobrać sobie płytę OSB do swoich potrzeb, producenci produkują je w różnych wymiarach oraz grubościach. Najczęściej płyta OSB przyjmuje wymiary 1250 × 2500 mm lub 675 × 2500 mm, niemniej zdarza się, że producenci oferują także nietypowe wymiary, takie jak 5000 × 2500 mm.

Aby kupić płytę OSB, ekipa budowlana musi znać jej przeznaczenie, aby dopasować jej grubość. Standardowo w ofercie są wymieniane płyty o grubościach: 25 mm, 22 mm, 18 mm, 15 mm, 12 mm, 10 mm, 8 mm, czy 6 mm. Najczęściej jednak wybiera się płyty o grubości 18 mm, 12 mm oraz 22 milimetry. Płyty na wymiar można bez problemu kupić np. w sklepie, hurtowni lub markecie budowlanym.

Płyta OSB – cena Szczecin

Przeszukując oferty sklepów internetowych albo odwiedzając markety czy hurtownie budowlane, możemy spotkać się z różnymi cenami. Zależą one przede wszystkim od rodzaju wybranej przez nas płyty, jej ilości, grubości i tym podobnych wymiarów. Jeden metr kwadratowy płyty może kosztować 15, 17, 18 zł lub więcej, w zależności od tego, jakiego producenta wybierzemy. Aby nie przepłacić, warto porównać oferty różnych dostawców, np. w Internecie.

Aby zaoszczędzić trochę pieniędzy, warto też sprawdzić oferty lokalnych hurtowni. Ich zaletą jest to, że proponują atrakcyjniejsze ceny niż inne sklepy budowlane, ze względu na chęć pozyskania nowych klientów. Markety wielkopowierzchniowe nie mają z tym problemów, dlatego utrzymują swoje ceny na bardzo wysokim, czasem wręcz zawyżonym, poziomie. Aby się przekonać, że zakupy w hurtowni opłacają się bardziej, skontaktuj się z działem obsługi klienta i poproś o wstępny kosztorys potrzebnych produktów.

Płyta OSB EGGER – hurtownia budowlana Szczecin

Jeśli szukasz sprawdzonych płyt OSB, dobrych pod względem jakości, wytrzymałych oraz niedrogich, koniecznie sprawdź ofertę firmy EGGER. Płyty OSB EGGER spełniają wszelkie standardy europejskie, są dostępne w różnych wariantach, a także posiadają idealne parametry, które sprawią, że twoja inwestycja będzie opłacalna i długotrwała. Wybierając płyty OSB EGGER dokonujesz doskonałego, racjonalnego wyboru.

Płyta OSB – zalety

Płyta OSB charakteryzuje się łatwością jej montażu oraz obróbki, doskonałym tłumieniem dźwięków, a także dużą żywotnością, dzięki czemu modeli 3 i 4 nie trzeba dodatkowo zabezpieczać. Ponadto płyty OSB są również bardzo odporne na wilgotność, co jest bardzo istotne, gdy zamierzasz zamontować je na zewnątrz swojego domu lub innego budynku. Jeśli nie jesteś pewien, którą płytę wybrać, gwarantujemy ci, że każda posiada doskonałe parametry, a specjaliści ze sklepu (także internetowego) chętnie doradzą ci odpowiednią płytę OSB, zgodnie z jej przyszłym przeznaczeniem. Niezależnie jednak od tego, z którą płytą OSB wrócisz do domu, gwarantujemy, że zapłacisz za nią niewiele, w porównaniu do tego, co zyskasz po jej zamontowaniu

Cześć! Jestem jednym z redaktorów strony Mieszkanie Plus. Aktualnie łączę dwie pasje - projektowanie wnętrz i szukanie odpowiedzi na trudne pytania. Obecnie mieszkam w Łodzi, ale moim rodzinnym miastem są Katowice. Rocznik 1988. Jeśli chcesz możesz mnie obserwować na Facebooku, Twitterze lub Medium.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *