Po jakie środki sięgnąć, gdy chcemy usunąć farbę z budynku. To bardzo często pojawiające się pytanie, w szczególności zadają je sobie osoby, które poszukują sposobu na samodzielne porządkowanie budynku. Jaka będzie na nie odpowiedź?
Kiedy jest konieczne usunięcie farby z budynku?
Na początek warto ustalić, w jakich przypadkach konieczne jest usunięcie farby z budynku? Kiedy należy rozważyć ten krok? Na pewno wyczyszczenie malowideł będzie niezbędne, gdy stara farba się łuszczy. Odspojonych płatów nie da się zamalować, ponieważ nie dość, że nie będzie to ładnie wyglądać, to jeszcze nowa farba nie będzie miała odpowiedniej przyczepności. Należy ją usunąć również wtedy, gdy ściany zostały pomalowane warstwą klejową.
Na tego typu rozwiązanie nie można nałożyć nowego pokrycia farby emulsyjnej, więc najpierw trzeba usunąć całą warstwę klejową, a następnie umyć ściany. Usuwanie farby potrzebne jest również wtedy, gdy nie ma dobrej przyczepności z podłożem. Do tego typu problemów dochodzi wtedy, gdy stara warstwa została położona na nieodpowiednio przygotowane podłoże.
Jakie wyróżniamy sposoby na usuwanie farby z budynku?
Wystarczy zrobić małe rozeznanie, aby dojść do wniosku, że na rynku dostępnych jest wiele środków zmywających, które można wykorzystać do usuwania farb. Najczęściej sprzedawane są one w formie żelu i jedyne co trzeba zrobić, to nałożyć produkt na powierzchnię pomalowanej ściany, a następnie odczekać wskazany przez producenta czas. Po jego upływie warstwa farby powinna napęcznieć i zmięknąć, umożliwiając przy tym łatwiejsze usuwanie farby za pomocą stalowej szpachelki.
W przypadku usuwania farb dyspersyjnych oraz klejowych świetnie sprawdzi się woda. Wszystko dlatego, że formuła tych farb oparta jest na składnikach, których rozpuszczalnikiem jest woda. Oznacza to, że pozbycie się tej o odmianie dyspersyjnej, czy klejowej można ograniczyć do wykorzystania ciepłej wody. Wystarczy zwilżyć pomalowaną powierzchnię ciepłą wodą, a następnie odczekać kilkanaście minut i usunąć daną farbę szpachelką.
Bardzo skutecznym sposobem na usuwanie farb z budynków jest szlifowanie z wykorzystaniem papieru ściernego, czy szlifierki oscylacyjnej. Na pewno jest on dedykowany do wyczyszczenia niewielkich powierzchni. W przypadku konieczności farby z dużej nawierzchni warto sięgnąć po szlifierkę oscylacyjną, na którą umieszcza się papier ścierny o odpowiedniej gradacji. Z jej wykorzystaniem można w mgnieniu oka przygotować budynek do kolejnego malowania.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy PODLAK S.C. Małgorzata Podlak, Robert Podlak.