Aranżacja sypialni. O czym należy pamiętać przy projekcie?

Sypiania

Sypialnia to miejsce, w którym odpoczywamy po całym dniu. Musi sprawiać poczucie komfortu i przyjemności. Rozpoczynając przygodę z urządzaniem sypialni warto poświęcić czas na poszukanie stylu, który nam odpowiada.

W poszukiwaniu inspiracji

Warto przejrzeć aranżacje sypialni zawarte czasopismach wnętrzarskich. Również wiele stron poświęconych tej tematyce zawiera zakładki o nazwie sypialnia inspiracje, gdzie można wyszukać wiele interesujących rozwiązań.

Kolory i faktury

Kolory i faktury
Kolory i faktury

Dobierając kolorystkę naszej sypialni warto postawić na spokojne, jasne kolory, które pomogą nam się wyciszyć i będą działać uspokajająco. Ważne jest zastosowanie przyjemnych, miękkich i miłych w dotyku materiałów, w postaci zasłon, poszewek na poduszki czy koców.  Niech to będzie czyste i przestronne miejsce, nie przytłaczające nas ilością przedmiotów, motywów i barw.

Łóżko

Centralną częścią sypialni jest łóżko. Obecnie łóżko nie stanowi tylko elementu wyposażenia służącego do spania, ale również jego ważną rolą jest dekoracja pomieszczenia. Mamy do wyboru ramy łóżka wykonane z metalu, drewna oraz coraz popularniejsze łóżka tapicerowane. Te ostatnie zazwyczaj posiadają ozdobne zagłówki, które często rozrastają się na całą ścianę znajdującą się za łóżkiem. Warto wykonać taki spersonalizowany zagłówek zgodnie z naszym projektem, który dłużej będzie stanowił niebanalny element w całym mieszkaniu.

Materac

Materac
Materac

Bardzo ważnym aspektem jest dobór materaca. Musimy wybrać rodzaj wypełnienia, rodzaj pokrowca, a przede wszystkim stopień twardości. Warto w tej kwestii udać się po poradę fachowca oraz wypróbować materac w sklepie stacjonarnym. Nie warto kupować materaca przez internet w ciemno sugerując się jedynie opisem i ceną. Producenci łóżek oferują również systemy przechowywania pod materacem, nad którymi warto się zastanowić zwłaszcza w sytuacji, gdy posiadamy małe mieszkanie.

Szafki nocne

Zazwyczaj obok łóżka planujemy postawienie szafek nocnych, które posłużą nam do przechowywania drobiazgów, które lubimy mieć w nocy pod ręką, a także stanowią dopełnienie łóżka jako element dekoracyjny. 

Przechowywanie

Szafa
Szafa

Jeżeli w naszym mieszkaniu nie dysponujemy osobnym pomieszczeniem, które ma stanowić garderobę, to zazwyczaj sypialnia jest miejscem przechowywania naszych ubrań i dodatków. Warto zaprojektować funkcjonalny system przechowywania w postaci szaf i komód tak, aby nie zdominowały naszej przestrzeni.

Oświetlenie

Ważną kwestią aranżacji sypialni jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Warto oprócz typowego oświetlenia sufitowego zaplanować dyskretniejsze światło w postaci lamp stojących czy lampek nocnych, które pozwoli nam na wieczorne czytanie książek czy inną formę wyciszenia w półmroku.

Dodatki

Narzuta
Narzuta

Nie powinniśmy także zapominać o dodatkach, które sprawią, że nasza sypialnia będzie przytulna. Miękkie poduszki i elegancka narzuta pozwolą nam na zachowanie schludnego wyglądu łóżka w ciągu dnia. Kwiaty zapewnią nam nie tylko świeże powietrze, ale także będą nas okalać uspokajającą zielenią. Bardzo ważna jest także odpowiednia dekoracja okienna, która pozwoli nam na zaciemnienie sypialni w jak największym stopniu, dzięki czemu rano będziemy mogli pospać dłużej, a nawet pozwolić sobie na drzemkę w ciągu dnia.


Źródło:

  1. archistacja.pl/index.php/2016/04/27/moje-ulubione-magazyny-wnetrzarskie/
  2. www.thespruce.com/master-bedroom-lighting-ideas-4145021

About The Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *