Sypialnia w bloku. Jak zaaranżować niewielką sypialnię w bloku z wielkiej płyty

Sypialnia-w-bloku

Większość z nas w którymś momencie swojego życia natrafia na problem, jak urządzić małą sypialnię. Mieszkamy w blokach, nasze mieszkania są najczęściej niewielkie. Często wolimy zrezygnować z przestrzeni w sypialni na rzecz większej kuchni, salonu czy pokoju dziecięcego, bo to wydaje nam się bardziej praktyczne.

Sypialnia wcale nie musi być nudna, dlatego warto dobrze przemyśleć jej aranżację

Mała sypialnia w bloku, niezależnie od jej rozmiaru, nadal musi jednak spełniać swoje funkcje, czyli nadal musi być miejscem, w którym będziemy mogli odpocząć i się zrelaksować. W takiej sypialni bez wątpienia musi się zmieścić łóżko, stolik lub stoliki nocne, lampki i szafa lub chociaż wieszak na ubrania. Dobrze byłoby, gdyby w sypialni znalazło się też trochę wolnej przestrzeni, by poczuć się tam swobodnie, co na pewno dodatnio wpłynie na nasz nocny wypoczynek.

Aranżacja małej sypialni nie jest sprawą prostą, ale biorąc pod uwagę kilka ważnych punktów, nie jest rzeczą niemożliwą. Ważne jest, by w takiej małej sypialni znalazły się proste i lekkie meble, by nadmiernie nie przytłaczać małej przestrzeni. Lepiej też zrezygnować z ciężkich i ciemnych zasłon, które niepotrzebnie zabierają przestrzeń, zaciemniają pokój i sprawiają, że wydaje się on mniejszy i zagracony.

Zamiast zasłon i firanek lepsze będą żaluzje lub kotary w oknach
Zamiast zasłon i firanek lepsze będą żaluzje lub kotary w oknach.

Zamiast zasłon i firanek lepsze będą żaluzje lub kotary w oknach. Zamiast ciężkich, ciemnych mebli, meble ze sklejki lub jasnego drewna. Zamiast dużej stojącej szafy, szafa wnękowa lub wieszak o lekkiej konstrukcji, na którym można zawiesić ubrania, których akurat używamy.

Których dodatków należy unikać w małej sytuacji

Dobrze jest tez zadbać o dodatki do sypialni, ale należy pamiętać by ich ilość niepotrzebnie nie zmniejszyła i tak już niewielkiej przestrzeni. Lepiej też zrezygnować z dużych, przytłaczających wzorów zarówno na ścianie (kolorowe tapety, ozdobne naklejki), jak i w przypadku tekstyliów (wzorzyste dywany, pościel, narzuta czy poduszki).

Dobrze jest zdecydować się na jeden neutralny kolor całości sypialni i jeden mocniejszy kolor dodatków, żeby nie wprowadzić wrażenia zbytniego chaosu. Warto wziąć pod uwagę bardzo ostatnio modne ażurowe lampy, lampki nocne i żyrandole. Proste, lekkie w swojej konstrukcji meble z drewna sosnowego lub sklejki. Jednokolorowe dywany i dywaniki i również jednokolorowe rolety lub po prostu lekkie drewniane żaluzje.

Niektórym potrzebne jest tam biurko, innym toaletka a jeszcze innym szafa na ubrania, której nie mają w innej części mieszkania. Ważne jest jednak, by do minimum ograniczyć zbędne i niepotrzebne drobiazgi i dodatki. Aranżacja małej sypialni w bloku wymaga pewnej dyscypliny i zrezygnowania z tego, co zbędne. W tym wypadku zdecydowanie sprawdza się zasada, że mnie znaczy więcej. Więcej przestrzeni, wygody i miejsca na to, co w sypialni najważniejsze.

Prosta sypialnia
Prosta sypialnia

Taka prosta, niezagracona sypialnia sprawi również, że dużo łatwiej będzie nam w niej odpocząć i zrelaksować się. Nie będziemy również musieli poświęcać wielu godzin na jej sprzątanie i porządkowanie.


Przykładowa rozmowa:
– Kompletnie nie wiem od czego zacząć. Chcę urządzić małą sypialnie w bloku, aby wreszcie była funkcjonalna.
– Mam ten sam problem. Szukałem w necie inspiracji i trafiłam na kilka ciekawych porad.

Źródło:

  1. freshome.com/30-small-bedrooms-ideas-to-make-your-home-look-bigger/
  2. www.elledecor.com/design-decorate/room-ideas/g3151/small-bedrooms/

About The Author

Komentarzy: 1

  1. Pingback: Jak urządzić małą sypialnię w bloku z wielkiej płyty? Przewodnik. | Od kiedy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *