Zwykłe suszenie prania może przysporzyć wiele problemów, zwłaszcza w małych mieszkaniach. Nie każdy może skorzystać z blokowej suszarni, strychu lub balkonu.
Suszenie prania podnosi wilgotność pomieszczenia nawet o 30%
Kiedy nie ma innego rozwiązania, pranie musimy suszyć w mieszkaniu. Zawsze wiąże się to ze znacznym wzrostem wilgoci w pomieszczeniach, może wynosić on nawet 30%. Wilgoć ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie, zwłaszcza osób alergicznych i chorujących na górne drogi oddechowe. W źle wentylowanych mieszkaniach na ścianach szybko pojawi się pleśń i rozwijają się grzyby dodatkowo powiększające trudności z oddychaniem. Z tego względu podczas suszenia prania trzeba często otwierać okno i dbać o drożność przewodów wentylacyjnych.
Charakterystyka suszenia prania w mieszkaniu
Do suszenia prania w mieszkaniu najczęściej wykorzystywane są różnego rodzaju suszarki. Rozwieszając na nich pranie trzeba zwrócić uwagę, by rzeczy były dobrze odwirowane, będą zawierały mniej wody. Przed rozwieszeniem rzeczy należy dobrze je strzepnąć, będą się lepiej prasowały, ale przede wszystkim szybciej będą schły. Na zewnątrz suszarki należy rozwieszać rzeczy większe i grubsze, np. ręczniki, pościel. Dobra cyrkulacja powietrza przyśpiesza suszenie. Rzeczy nie powinny się ze sobą stykać.
Najskuteczniejsze sposoby suszenia prania
1. Suszarka automatyczna
Najlepszym rozwiązaniem jest suszarka automatyczna. W zależności od wybranego programu suszenie trwa od kilkudziesięciu minut do 3 godzin. Pranie po wyciągnięciu można bezpośrednio wkładać do szafy. Nie zawsze jednak w małych łazienkach jest miejsce na zamontowanie suszarki elektrycznej. Pralko-suszarki do suszenia prania nie są najlepsze. Pranie wychodzi wilgotne i trzeba je jeszcze dosuszać.
2. Suszarka składa / podwieszana
Rozwiązaniem problemu może być zastosowanie kilku suszarek, na których luźno rozwieszone pranie wyschnie znacznie szybciej. W łazience możemy zamontować suszarkę sznurkową pod sufitem, a na wannie suszarkę łamaną ze specjalnie przystosowanymi uchwytami. Do pokoju najlepsza będzie suszarka typu wieża, która zajmuje mało miejsca, ale równocześnie pozwala na wysuszenie większej ilości prania.
Najpopularniejszym sposobem na suszenie prania w mieszkaniu są różnego rodzaju suszarki składane lub podwieszane. Niestety ich wadą jest fakt, że po rozłożeniu zajmują sporo miejsca i często trzeba je przestawiać. Problem nasila się zwłaszcza wtedy, gdy przyjdzie ktoś znajomy.
3. Suszenie na balkonie
Suszenie prania w słoneczne dni nie nastręcza większych problemów, ale jak suszyć pranie gdy pada deszcz? Wilgoć na polu i wilgoć w mieszkaniu znacznie wydłużają czas suszenia. Koniecznie wtedy trzeba ograniczyć ilość prania. Zamiast w jednym dniu puścić trzy pralki, lepiej jest prać codziennie po jednej. Luźno powieszone pranie szybciej wyschnie, co jakiś czas trzeba go też przewrócić na drugą stronę.
Trik. Użyj wentylatora
Dobrym rozwiązaniem jest także puszczenie wentylatora w pobliżu suszarki. Ruch powietrza nie tylko przyśpieszy suszenie, ale także zapobiega osadzaniu wilgoci na ścianach.
A jaki jest Wasz sposób na skutecznie suszenie prania w mieszkaniu? Podzielcie się nim w komentarzu.
Pingback: Jak szybko wysuszyć pranie? Wskazówki dla leniwych. | Od kiedy?