Wanna wolnostojąca. Kompletny przewodnik kupującego

Jaką wannę wolnostojącą warto wybrać

Wanna wolnostojąca to obecnie bardzo popularny element wyposażenia łazienki. Jest to zarówno marzenie i duma posiadaczy przestronnych pokojów łazienkowych, jak i idealna, praktyczna dekoracja tych mniejszych. Świetnie wyglądająca misa wypełniana wodą wkomponuje się w każdy – nawet najbardziej wymagający – wystrój wnętrza mieszkania. Nasuwa się więc pytanie jaką wannę wolnostojącą wybrać?

Jest wiele aspektów, które należy dobrze przemyśleć zanim zapadnie decyzja o wyborze konkretnego modelu. Zdjęcia wanien wolnostojących przeważnie przedstawiają je w otoczeniu dużego pokoju kąpielowego, jednakże będąc posiadaczem mniejszych np. mieszkaniowych przestrzeni nie należy się zamartwiać ponieważ istnieją modele, które zmieszczą się także w mniejszych pomieszczeniach.

Źle dobrany rozmiar wanny to prawdziwy koszmar

Tak jak wynika z powyższego, pierwszym parametrem decydującym przy wyborze wanny wolnostojącej są jej gabaryty. Należy zwrócić uwagę na to, czy dany model sprosta nie tylko indywidualnym wymaganiom co do wystroju ale także czy bez problemu zmieści się w łazience. W przypadku tego modernistycznego elementu, ważna jest nie tylko szerokość oraz długość ale także głębokość. Istnieją rozwiązania płytsze, a także głębsze, dłuższe i krótsze ale też wyższe i głębsze.

Źle dobrany rozmiar wanny to prawdziwy koszmar
Źle dobrany rozmiar wanny to prawdziwy koszmar

Nie należy utożsamiać wysokości wanny z jej głębokością – są to dwa różne wymiary. Jeżeli kwestia wyboru gabarytu jest już załatwiona, wypada skupić się na odpowiednim kształcie. Niezależnie czy to asymetryczny czy owalny, kształt musi zadowalać oko nabywcy. Spośród tak wielu możliwości, nie powinno być problemu ze znalezieniem rozwiązania, które będzie idealne według preferencji a także pasujące do otoczenia. Skoro dwa etapy są już zakończone, należy przyjrzeć się uważniej materiałowi z jakiego jest wykonana wanna.

Szukaj wanien z akrylu. Obecnie nie ma lepszego materiału

Każde tworzywo przejawia pewne zalety ale też wady. Jednym z najpopularniejszych materiałów jest akryl. Wanny akrylowe z racji tego, że są dosyć różnorodne, są również łatwe do dopasowania. Do produkcji używa się również żeliwa, stali czy kamienia – warto zaznajomić się z korzyścią oraz konsekwencją danego materiału. Powyższe aspekty przedstawiają główny zarys o tym na co zwrócić uwagę przy wyborze modelu.

Szukaj wanien z akrylu. Obecnie nie ma lepszego materiału
Szukaj wanien z akrylu. Obecnie nie ma lepszego materiału

Jeśli został on już odpowiednio dobrany, ciekawą kwestią wydaje się być to, jak dbać o wannę wolnostojącą? W zależności od wspomnianego materiału, z jakiego została wykonana wanna pojawia się szereg opcji, które należy i których nie należy robić aby prawidłowo zabrać o jej kondycję. Na przykład przy myciu wanien akrylowych, nie jest zalecane używanie środków do szorowania czy mleczek do czyszczenia a nawet ostrych gąbek.

Sposoby dbania o wannę, aby służyła nam przez wiele lat

Oprócz konsekwencji zmatowienia akrylu, częstym przypadkiem jest pojawianie się rys. Takie wanny po kąpieli dobrze jest przetrzeć szmatką z mydłem i spłukać – świetnie sprawdzą się również nawilżane chusteczki. Aby uniknąć poważnych uszkodzeń, trzeba pamiętać iż akryl to tworzywo sztuczne tak więc źle radzi sobie z bardzo wysokimi temperaturami, czy niektórymi środkami chemicznymi, używanymi niekiedy przy remontach.

Sposoby dbania o wannę, aby służyła nam przez wiele lat
Sposoby dbania o wannę, aby służyła nam przez wiele lat

Całe szczęście całej gamy tych zmartwień można uniknąć, ponieważ w dzisiejszych czasach można znaleźć specjalne środki do czyszczenia danej powierzchni, chociażby akrylu. Tak więc każdy materiał ma swoje fanaberie przy czyszczeniu, jednakże nie należy się tym zamartwiać, gdyż twórcy środków czyszczących pomyśleli o każdej powierzchni. Czy w swoich mieszkaniach macie już zamontowane wanny wolnostojące? Jeśli tak, to jaki to model? Podzielcie się w komentarzu informacją.

Najpopularniejsze wanny wolnostojące w Polsce. Ranking 2020

 1. Besco / PMD Talia 100 100×70
 2. Besco Goya 160×70
 3. Mexen Flavia Wanna Wolnostojąca 170×80
 4. Kerra Antica 162×70-74
 5. Sanplast WOW/PR 80×180+ST4 610-070-1080-01-000
 6. Mexen Montana Wanna Wolnostojąca 170×80
 7. Besco / PMD Vera 180 180×80
 8. Rea Ferrano 170×80
 9. Roca Virginia 170×80 A24T438000
 10. Besco / PMD Amelia 190 190×77 łapy białe

Źródło:

 1. muratordom.pl/wnetrza/lazienka/wanna-wolnostojaca-jaka-wybrac-aa-nzoG-GihG-owkp.html
 2. www.budujesz.pl/wiadomosc/wanna-jak-wybrac-ktora-wanna-jest-najlepsza/6464/

About The Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *