Aranżacja małej kuchni w bloku. Jak sobie z nią skutecznie poradzić?

Aranżacja małej kuchni w bloku

Aranżacja małej kuchni szczególnie w bloku z wielkiej płyty wymaga ogromnych pokładów kreatywności. W takim przypadku liczy się każdy dodatkowy centymetr powierzchni, więc trzeba się trochę nagimnastykować przy wyborze dodatków i wystroju.

Aranżację kuchni zaczynamy od wyboru dominującego koloru

Są metody, które sprawią, że nawet najmniejsze wnętrze będzie wyglądało efektownie, modnie i nowocześnie, a jednocześnie nie straci na funkcjonalności.  Kolor odgrywa kluczowa role, jeśli chodzi o aranżacje małych pomieszczeń. To oczywiste, że jasne, świetliste kolory sprawiają wrażenie przestronności i jasności.

Mała Biała Kuchnia
Mała Biała Kuchnia

Pomieszczenie wydaje się większe niż jest w rzeczywistości. Białe czy jasno szare tło stanowi też idealną ramę dla wyposażenia. W przypadku małych wnętrz trzeba dokonać selekcji mebli, dlatego te, które już wybierzemy, powinny być odpowiednio wyeksponowane. Jeśli chcemy wprowadzić do wystroju nieco koloru, to właśnie dodatki są najlepszym materiałem do przemycenia intensywnych barw.

W małej kuchni zrezygnuj z ciężkich ozdób

W małych pomieszczeniach dobrze tez jest zrezygnować z wszelkich firanek czy ciężkich zasłon, które dodatkowo obciążają optycznie wnętrze i zabierają przestrzeń. Aranżacja małej kuchni jest szczególnie trudna, bo bardzo trudno wybrać meble, które będą na tyle małe, aby zmieścić się w niewielkim pomieszczeniu, a jednocześnie pomieszczą wszystkie niezbędne kuchenne akcesoria i sprzęty.

W małej kuchni zrezygnuj z ciężkich ozdób
W małej kuchni zrezygnuj z ciężkich ozdób

Skrajnym przykładem jest mała kuchnia w bloku, której urządzenie jest prawdziwym architektonicznym wyzwaniem. Ale i tutaj wystarczy trzymać się kilku zasad, aby kuchnia stanowiła miejsce idealne i i inspirujące do kulinarnych dokonań. Meble kuchenne do małej kuchni powinno się przed wszystkim wybierać z rozsądkiem.

Pomyśl nad zastosowaniem szkła. W dużej ilości.

Nawet jeśli podobają nam się piękne, monochromatyczne, zabudowane pod sam sufit kuchnie, musimy zrezygnować z tego typy rozwiązań. Wysokie i masywne meble są bardzo ciężkie i przytłaczające, a małe pomieszczenie wymaga lekkości, aby zyskać na optycznej przestronności. Dlatego należałoby zupełnie zrezygnować z mebli górnych, które są wysokie do sufitu, a wybrać lekkie meble o szklanym wykończeniu.

Pomyśl nad zastosowaniem szkła. W dużej ilości.
Pomyśl nad zastosowaniem szkła. W dużej ilości.

Najlepiej, jeśli będą to regały i półki z matowym przeszkleniem. Bo szkło dodaje lekkości i głębi, dzięki której nasza kuchnia wyda się większa i bardziej przytulna. Niska zabudowa idealnie sprawdza się w małym pomieszczeniu. Dobrze też wybrać takie meble, które maja prowadnice luz zamknięcia w formie żaluzji. Ponieważ system skrzydłowy zdecydowanie utrudnia prace w małej kuchni.

Zagospodaruj każdą przestrzeń nawet tą najmniejszą

Aby meble pomieściły wszystkie niezbędne w kuchni sprzęty, akcesoria i zapasy, warto zainwestować w dodatkowe małe półeczki nad blatami można na nich ustawić kubki, filiżanki i np. przyprawy, czy pojemniki z kawą i herbatą. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tracimy powierzchni roboczej, a mamy dodatkowe miejsce na przechowywanie.

Zagospodaruj każdą przestrzeń nawet tą najmniejszą
Zagospodaruj każdą przestrzeń nawet tą najmniejszą

Sprawdzą się również wszelkiego rodzaju szafeczki, czy dodatkowe półki ruchome, lub na kółkach. Można je łatwo przesuwać i schować. Dobrze też przedłużyć blat, aby móc przy pod nim umieścić dodatkowe półeczki. Blat jest w ogóle bardzo ważny, bo w małej kuchni czasem nie ma miejsca na stół.

Napiszcie w komentarzu czy również macie problem z urządzeniem małej kuchni w swoim mieszkaniu.

Źródło:

  1. www.pytanienasniadanie.tvp.pl/20040002/jak-urzadzic-mala-kuchnie
  2. trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/56,35612,16186104,Kuchnie_w_blokach_z_wielkiej_plyty__W

About The Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *