Kluczowa rola zlewu w funkcjonalnej kuchni. Zobacz sprawdzone rady!

Zlew w kuchni

Mówi się, że kuchnia jest sercem każdego domu. To najważniejsze pomieszczenie w którym przygotowujemy posiłki, jemy oraz spędzamy czas w rodzinie. To dzięki kuchni po domu roznosi się zapach pieczonego ciasta lub aromatycznego mięsa.

Funkcjonalny podział przestrzeni w kuchni

Dobrze urządzona kuchnia powinna być przestronna oraz podzielona według czynności.

Blat

Do gotowania na pewno potrzebny nam jest duży brat roboczy. Powinien być przestronny, szeroki oraz usadowiony na wysokości naszego pasa. Umieszczenie blatu na prawidłowej wysokości sprawi, że będzie nam wygodnie. Blaty mogą być różne m.in. drewniane, ze sklejki czy kamienne. O każdy rodzaj powierzchni musimy dbać według jej wymagań. Na blacie najczęściej kroimy, przygotowujemy ciasto oraz doprawiamy produkty.

Noże

Do krojenia warto zaopatrzyć się w komplet noży. Do pieczywa używamy noża z ząbkami, do mięsa jest tasak a do obierania warzyw, nożyk mały. Wszystkie powinny być dobrze naostrzone, co znacznie ułatwi nam pracę.

Kuchenka

Kolejną ważną rzeczą jest kuchenka. Obecnie możemy podzielić ją umieszczając piekarnik na wysokości naszych rąk a płytę do gotowania zatopić w blacie. Przy zakupie mamy do wyboru kuchenkę gazową, elektryczną oraz coraz bardziej popularną indukcję. Do gotowania indukcyjnego potrzebujemy jednak specjalnych garnków. Wiadomo po każdym przygotowanym posiłku, należy zadbać o porządek.

Zlew

Urządzając kuchnie warto zaopatrzyć się w dobrego rodzaju zlew. Najlepiej gdyby był usadowiony blisko blatu roboczego, co zaoszczędzi nam sporo czasu. Zlew powinien być dwukomorowy, co jest bardzo wygodne. W sklepach mamy ogromny wybór zlewów jeśli chodzi o materiał ich wykonania. Co prawda już wychodzące z mody, ale nadal cieszące się popularnością są zlewy emaliowane. Są łatwe do utrzymania w czystości oraz nie widać na nich wodnych zacieków. Na powłoce często powstają rysy a powierzchnia z czasem po prostu się ściera. Nie jest to więc produkt, który wytrzyma nam przez lata.

Funkcjonalny podział przestrzeni w kuchni
Funkcjonalny podział przestrzeni w kuchni

Zlewozmywak granitowy

Doskonałym zlewem wpisującym się w każde wnętrze jest zlewozmywak granitowy. Na rynku mamy do wyboru wiele form i kształtów. Jaki zlewozmywak granitowy wybrać? W zależności od potrzeb mamy do wyboru jedno lub dwukomorowe z ociekaczem lub bez. Należy jednak pamiętać, że granit wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Jak dbać o zlewozmywak granitowy? Przede wszystkim należy go umyć po każdym zmywaniu naczyń. Tłuszcz i resztki jedzenia mogą powodować przebarwienia i zacieki. Na rynku są dostępne specjalne płyny do granitu, którymi przecieramy zlew. Osady możemy również usunąć nasączonym wodą z octem wacikiem. Granitowy zlew nie należy do najtańszych, ale jeśli będziemy o niego prawidłowo dbali, może posłużyć nam wiele lat.

Utrzymanie czystości

Utrzymanie czystości
Utrzymanie czystości

Oprócz dobrego zlewu, przyda nam się również podłoga oraz ściany wyłożone dobrym materiałem. Najlepiej by na ścianach oraz podłodze pojawiły się kafelki lub płytki. Pozwoli nam to na utrzymanie kuchni w czystości. Zamiast kafelek na ścianie możemy zamontować szkło hartowane. Z takich powierzchni najłatwiej schodzi tłuszcz oraz brud. A wy w jakim stylu macie urządzone kuchnie w swoich mieszkaniach? Podzielcie się swoimi wrażeniami w komentarzach.

Ranking zlewozmywaków granitowych

Pokusiliśmy się o przygotowanie rankingu zlewozmywaków granitowych na 2020 rok. Poniżej lista TOP 10 najchętniej wybieranych modeli:

 1. Prima Gran granitowy Mediolan czarny MCS0KC
 2. Prima Gran granitowy Sewilla czarny MSS0KC
 3. Prima Gran granitowy Valencia 1.5 czarny MM15S0KC
 4. Prima Gran granitowy Valencia 1.5 biały MM15S0KW
 5. Prima Gran granitowy Nowy Jork grafitowy ZNJB01CG
 6. Prima Gran granitowy Katania czarny MKS0KC
 7. Prima Gran granitowy Ryga czarny MYS0KC
 8. Prima Gran granitowy Kopenhaga grafitowy MNS0KG
 9. Prima Gran granitowy Rzym grafitowy MBS0KG
 10. Prima Gran granitowy Valencia 1.5 szary MM15S0KS

Jak widać, zestawienie jest zdominowane przez markę Prmia Gran. Wygląda na to, że król tej kategorii jest tylko jeden.


Źródło:

 1. www.functionalkitchennutrition.com/
 2. www.qualitybath.com/discover/post/15756/granite-sinks-everything-you-need-to-know-2

About The Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *