Bateria kuchenna. Detal numer 1, który musisz wybrać tuż po wstępnym projektowaniu kuchni

Bateria kuchenna. Detal numer 1, który musisz wybrać tuż po wstępnym projektowaniu kuchni

Mimo, że na przestrzeni ostatnich kilku lat Polacy nauczyli się oszczędzać wodę choćby dbając o zakręcanie baterii kuchennej, to wciąż zużywamy jej bardzo dużo. Wszelkiego rodzaju sprzęty typu zmywarki i pralki posiadają już funkcje dobrania wody do załadunku, co znacznie poprawia ten wynik.

Kryteria jakie przyjmujemy w trakcie wyboru kuchni

Wszystko jest dla ludzi – przede wszystkim woda, zużywa się jej bardzo dużo w kuchni. Nawet posiadacze zmywarek często korzystają ze zlewu w celu umycia niektórych naczyń czy różnych akcesoriów kuchennych. Bateria kuchenna powinna nam w tym pomagać, a na rynku modeli bez liku. Przy wyborze samej zabudowy do kuchni kierujemy się różnymi kryteriami – ceną, świetnym zdjęciem w katalogu, kuchnią sąsiada bądź doradztwem w sklepie. Style są różne i zmieniają się wraz z obowiązującymi trendami. Podstawą jednak powinna być praktyczność w użytkowaniu i wykonanie.

Projektowanie kuchni jest łatwiejsze niż jej wykończenie właściwymi detalami

Kuchnia to nie salon czy sypialnia, gdzie dużo częściej zmieniamy meble, albo wystrój. Chcemy cieszyć się nią jak najdłużej, bez konieczności składania reklamacji na skrzypiące zawiasy, czy pęknięty blat kuchenny. Materiałów dostępnych na rynku jest mnóstwo – od tych budżetowych, po najbardziej prestiżowe od których możemy wymagać więcej. Każde zwieńczenie kuchni to niezbędne dodatki takie jak zlewozmywak czy bateria. I tutaj często powstaje z pozoru błahy problem. Zaprojektowanie kuchni i wybranie sprzętów AGD było łatwiejsze, niż samo dobranie produktów wykończeniowych. Na próżno odwiedzamy kolejne markety budowlane zachęcające świetnymi promocjami i wyprzedażami.

Całuję lepiej niż gotuję
Całuję lepiej niż gotuję

Detal #1. Bateria kuchenna

Bateria kuchenna
Bateria kuchenna

Jak wybrać baterię kuchenną? Jest kilka prostych kroków, które możemy wykonać. Przede wszystkim zmierzmy dobrze wymiary zlewu, a już koniecznie wysokość od zlewu do (najczęściej) zawieszonych szafek. To bardzo ważne, bo musimy mieć swobodę działania, szczególnie przy bateriach kuchennych z ruchomymi, nakładanymi na uchwyt wężami. te modele są dosyć wysokie, dlatego warto mieć ze sobą w markecie miarkę i w razie czego sprawdzić, czy aby na pewno możemy skorzystać z tego konkretnego modelu.

Druga rzecz to oczywiście dopasowanie baterii do samych wymiarów zlewu. Przy samym użytkowaniu zasięg węża jest bardzo ważny i dobrze by było, żebyśmy mogli strumieniem wody sięgnąć w każde miejsce w zlewie. Podążając za tymi wskazówkami na pewno szybko znajdziemy odpowiednią baterię.

Po dokonaniu zakupu rodzi się drugie pytanie: jak dbać o baterię kuchenną? Na początek upewnijmy się, że jest dobrze zamontowana do zlewu i nie ma żadnych przecieków – są one źródłem osadzającego się kamienia, który niszczy baterię. Dodatkowo co jakiś czas starajmy się zdjąć lub w zależności od modelu odkręcić sitko na końcu baterii i wyczyścić ze zbierającego się tam brudu. Najczęściej będzie to po prostu kamień – w kranowej wodzie jest go sporo, a sitko ma za zadanie je zatrzymać, natomiast nadmiar utrudnia przepływ wody.

Zapamiętaj!

Remont to zawsze czas wyborów. Czasami bywa tak, że te na pozór łatwe, stają się źródłem sporów i problemów. Nie dajmy się zwariować, wybór jest ogromny, ale zawsze trzymajmy się planu i miejmy na uwadze względy praktyczne. W szczególności rzeczy, z których korzystamy bardzo często.

Ranking baterii kuchennych

Nasz ranking baterii kuchennych na 2019 rok. Poniżej znajdziesz listę Top 10 najpopularniejszych i najchętniej wybieranych modeli:

 1. GROHE BauLoop 31368000
 2. Franke Sirius Side Pull – Out Chrom/Onyx 115.0476.827
 3. Franke Pola onyx 115.0298.093
 4. Hansgrohe Focus chrome 31815000
 5. Teka ARK 938 chrom 239381200
 6. Ferro Zumba Bza4B
 7. GROHE Eurosmart 33281002
 8. GROHE Concetto 32663001
 9. Franke Coxy chrom 115.0185.417
 10. Deante Lukrecja (BDH_B720)

Warto zwrócić uwagę, że aż 2 producentów ma po 3 modele w naszym ranking, są to GROHE i Franke.Czy w swoim mieszkaniu macie już dobraną baterię kuchenną? Jeśli tak to dajcie znać jakiej marki i jaki to model oraz czy jesteście zadowoleni z użytkowania.


Źródło:

 1. dor.blox.pl/2013/07/Bateria-kuchenna-8211-niezbdny-element-wyposaenia.html
 2. www.wykop.pl/link/4044641/paczka-dla-mojej-zony-bateria-kuchenna/

About The Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *