Aranżacja kuchni. Kilka rad, które sprawią, że poczujesz się wspaniale w swojej kuchni

Aranżacja Kuchni

Urządzenie tak ważnego pomieszczenia, jakim jest kuchnia, może każdemu z nas sprawić sporo problemów. Dlaczego?

Wielkim problemem okazuje się tu często ograniczony metraż oraz dość skąpy dostęp do bardzo ważnego światła dziennego. Wszystko to sprawia, że aranżacja kuchni staje się sporym wyzwaniem. Dodatkowo należy pamiętać, iż w trakcie urządzania tego pomieszczenia należy spełnić wiele innych warunków.

Wyposażenie kuchni

Wyposażenie kuchni
Wyposażenie kuchni

Dobra i funkcjonalna kuchnia musi być wyposażona w trwałe meble, które poradzą sobie i z wilgocią, i z wysokimi temperaturami. Trwałość jest też sprawą niezwykle istotną w przypadku takich dodatków, jak blaty kuchenne oraz stół roboczy. Ważne jest też rozstawienie tych mebli w taki sposób, by osoba najczęściej pracująca w kuchni mogła z nich bez problemu korzystać. Dobry projekt kuchni musi też uwzględniać obecność takich mebli i sprzętów, jak lodówka, zamrażalka czy stół, przy którym będą przyrządzane potrawy. Jeśli stół taki znajdzie się w pobliżu okna, można liczyć na wspaniałe efekty.

Aranżacja kuchni – 10 inspiracji

Dostęp do światła dziennego jest przecież sprawą bardzo ważną i może w znacznym stopniu ułatwić nam wykonywanie prostych czynności. Dobrze urządzona kuchnia to takie pomieszczenie, w którym priorytetem jest ergonomia. Dzięki temu nie trzeba marnować czasu na wykonywanie prostych czynności. Zmywarka ustawiona przy zlewie, kosz na śmieci znajdujący się w szafce pod zlewozmywakiem – oto prosty sposób na to, by ułatwić sobie prace w kuchni. Ważna jest też pojemność mebli oraz odpowiednie zagospodarowanie poszczególnych szuflad i szafek. Dzięki temu łatwiej można zapanować nad licznymi garnkami, talerzami oraz sztućcami.

Właściwa ergonomia

Ergonomiczna kuchnia
Ergonomiczna kuchnia

Choć ergonomiczna kuchnia jest przede wszystkim miejscem, w którym mamy przechowywać żywność oraz przyrządzać posiłki, warto zadbać o jego odpowiednią aranżację. Praca staje się przecież większą przyjemnością w chwili, gdy wykonujemy ją w pomieszczeniu, w którym dobrze się czujemy. Warto zatem tak urządzić kuchnię, by praktyczne rozwiązania połączyć w tym pomieszczeniu z atrakcyjnym wyglądem. Ciekawa kolorystyka ścian, drobne dodatki (np. w formie kolorowych kubków zawieszonych na specjalnych uchwytach lub eleganckich pojemniczków na przyprawy) oraz makatki – oto proste metody na to, by ożywić swą kuchnię i uczynić z niej przyjemniejsze wnętrze.

Poprawne oświetlenie

Oświetlenie Kuchni
Oświetlenie Kuchni

Warto też zadbać o dobre oświetlenie kuchni. Zarówno górna, główna lampa, jak i boczne lampki, powinny dobrze oświetlać te części kuchni, w których wykonywane są najważniejsze prace. Dzięki temu spędzanie czasu w tym pomieszczeniu nie będzie aż tak męczące, a oczy osoby gotującej nie będą narażone na przemęczenie. Czego powinno się unikać w trakcie aranżacji kuchni? Dobry projekt tego wnętrza powinien zakładać oszczędność i minimalizm. Częstym problemem w przypadku wnętrz kuchennych staje się przecież nadmiar zbędnych sprzętów. Warto zatem skupić się tylko na tych meblach i urządzeniach, które w rzeczywistości w danej kuchni będą wykorzystywane. Takie postępowanie to nie tylko oszczędność miejsca, ale też troska o wygodę w kuchni. 


Źródło:

  1. downshiftology.com/creating-minimalist-kitchen/
  2. www.home-designing.com/minimalist-kitchen-design-interior-design-ideas-photos-inspiration

About The Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *