Zegar ścienny. Jakie modele wybrać i jak wykorzystać zegary w aranżacji wnętrz?

zegar scienny 1

Zegary ściennego, oprócz pełnienia klasycznej funkcji wskazania czasu, coraz częściej wykorzystywane są do zaprojektowania niebanalnych aranżacji wnętrz. Oto kilka wskazówek, jak wykorzystać zegary ściennego typu podkreślającego styl.

Rodzaje zegarów ściennych – jaki model wybrać?

  • Zegar minimalistyczny – wyróżnia go prosty analityczny wygląd, który idealnie pasuje do pomieszczeń z dominantą białej, szarej lub czarnej kolorystyki.
  • Zegar tradycyjny – sprawdzi się jednakże w pomieszczeniach o klasycznej lub rustykalnej aranżacji. Zegar ten jest często wykonany z drewna lub brązu.
  • Zegar sarkofagowy – wyróżnia się zaskakującym kształtem. Idealnie komponuje się w nowoczesnych przestrzeniach lub tych, które charakteryzują się surowym wzornictwem.
  • Zegar vintage – wykonany jest w stylu retro, który od kolorów, przez kształty i elementy składowe jest mocno związany z historią. Zegary te dodają przestrzeniom niebanalnego i oryginalnego klimatu.

Wybór zegara zależy od stylu panującego w pomieszczeniu, ale także od jego przeznaczenia. Zegary o dużej średnicy będą nadawać się do przestronnych wnętrz z wysokimi sufitami, mniejsze zegary lepiej będą wyglądać w mniejszych pomieszczeniach.

Jak wykorzystać zegary ściennie w aranżacji wnętrz?

Dużą popularnością zaczynają cieszyć się zegary o nietypowych kształtach, np. w formie gałęzi drzewa, kwiatów lub ozdobne cyfry. Dzięki takim detalom, zegar staje się ozdobą z domieszką praktyczności. Zegary to element, który może dominować we wnętrzu, pełniąc rolę tła dla reszty elementów dekoracyjnych, lub być niewielką dodatkową ozdobą.

Jeśli przestrzeń, w której umieszczamy zegar ma industrialny styl, zegar powinien być wykonany z materiałów surowych, takich jak metal i beton. Do wnętrz w stylu glamour, geo, lub boho, pasować będą zegary ozdobione kryształami, banklami lub ze stali nierdzewnej.

W przypadku roślinnych i lekkich wnętrz, zegar ścienny należy dobrać w kolorze przypominającym odcienie natury, tzn. jasnych, pastelowych barw. W połączeniu z ręcznie wykonanymi wazonami, koszami z wikliny i dużą ilością kwiatów, skomplikowany czasomierz stanie się niebanalnym elementem w takim wnętrzu.

Podsumowanie

Zegar ścienny to kluczowy element dekoracyjny do pomieszczeń jak również ważny punkt odniesienia dla ludzi. W zależności od stylu i opcji, możesz wybrać zegar minimalistyczny, tradycyjny, sarkofagowy, vintage itd.Oprócz tego, ważne jest, aby dokładnie dobrać zegar pod kątem wszelkich kolorów i dekoracji z pomieszczenia, w którym ma zostać umieszczony, tak aby dopasować najlepszego stylu dla twojego domu.

Źródła

  • Dominique Devito, The Essential Book of Home Design Techniques, 2005
  • Jennifer A. Emery, The Best Wall Clocks: A Buying Guide Awash with Styles and Designs, 2002

About The Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *